aktywne wakacje
Czas wolny,  Sport

Aktywne wakacje dla rodzin

Wspólne aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu to rewelacyjny sposób na zacieśnianie więzi rodzinnych, wynajdywanie rodzinnych hobby i dbanie o zdrowie najbliższych. Poniżej prezentujemy kilka sposobów na aktywny wypoczynek dla całej rodziny, w tym przedstawiamy atrakcje dla dzieci, które będą cieszyć i dorosłych!

Aktywne spędzanie czasu latem

W czasie letnich i wiosennych miesięcy bez wątpienia trudno się nudzić. Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu w tym czasie to czysta przyjemność i w zasadzie może się to odbyć prawie bezkosztowo. Najpopularniejszą formą aktywności jest oczywiście spacer, który wcale nie musi być nudny! W naszym mieście i okolicach z pewnością znajdzie się wiele miejsc, w których jeszcze razem nie byliśmy. Często zwyczajnie nie wiemy, jak wiele naturalnych atrakcji mamy tuż pod nosem. Ciekawym pomysłem na wakacje z dziećmi jest poznawanie gatunków ptaków, drzew i krzewów na tematycznych, codziennych wędrówkach.

aktywne spędzanie czasu

Inną formą aktywności są wycieczki rowerowe lub przebieżki górskie. Tutaj oczywiście stopień trudności – dystanse i podejścia – powinny być dostosowane do możliwości najmłodszego członka rodziny. Tego typu aktywne spędzanie czasu to doskonały pomysł na dłuższe rodzinne wakacje, ale także weekendy. Województwa wschodnie, takie jak lubuskie i podkarpackie mają świetnie przygotowaną infrastrukturę pod rodzinne wypady rowerowe, a w okresie wakacyjnym stosunkowo łatwo znaleźć tutaj agroturystyczny nocleg. Dla rodzin lubiących klimaty górskie dobrym rozwiązaniem okaże się Beskid Śląski, którego szlaki słyną ze zróżnicowanego stopnia trudności.

Dla amatorów aktywnych wakacji rodzinnych, ale nad wodą, idealnym miejscem wypoczynku okażą się Mazury. Piękne jeziora, które słyną z nie tylko zachwycającej przyrody, ale także dobrej turystycznej infrastruktury, oferują wiele możliwości aktywnego spędzania czasu, takich jak pływanie na jachtach, rowerki wodne, kajaki i łowienie ryb. To wciąż jedna z najpopularniejszych, ale niezatłoczonych destynacji rodzinnych wypadów w Polsce.

Aktywne spędzanie czasu zimą

Zimowe wakacje w Polsce także można spędzić aktywnie i wbrew pozorom, nie tylko na nartach. Skrzyczne, Szyndzielnia i Zakopane to typowe miejscowości, do których ściągają amatorzy sportów zimowych w czasie ferii, świetnie przygotowane do przyjmowania całych rodzin z dziećmi. Jednak jeśli z różnych przyczyn nie przepadamy za takimi typowymi sportami zimowymi, możemy rozważyć inne atrakcje. W Bieszczadach funkcjonuje np. Bieszczadzka Kolejka Leśna, którą przejazd w kopnym śniegu może być fantastycznym przeżyciem dla najmłodszych i rodziców. W wielu miastach na okres zimowy otwierane są parki tematyczne ze śnieżnymi atrakcjami, takimi jak jazda skuterem, spotkania z yeti i Dziadkiem Mrozem. W dużych miastach i ośrodkach turystycznych otwierane są lodowiska i tory saneczkowe. Ciekawym pomysłem na tygodniowy wypad rodzinny jest zaplanowanie wyjazdu szlakiem takich atrakcji i odwiedzenie kilku miejsc w czasie wolnych dni.

aktywne spędzanie czasu wolnego

Atrakcje dla dzieci, które spodobają się dorosłym

Uprawianie sportów to wiele radości i frajdy, ale czasem warto pomyśleć o czymś specjalnie dla najmłodszych. Tutaj z pomocą przychodzą atrakcje dla dzieci, których w Polsce w ostatnich latach trochę się pojawiło. W dużym skrócie można uznać, że są to parki tematyczne, w których główną rolę odgrywają np. uwielbiane przez najmłodszych dinozaury. To także parki rozrywki, w których znajdują się domy duchów, rollercastery, karuzele i inne atrakcje, które każde dziecko chętnie wypróbuje. Co więcej, tego typu atrakcje dla dzieci to także świetny sposób na relaks dla dorosłych, którzy mają okazję przez chwilę poczuć się znowu jak kilkulatkowie. Coraz większą popularnością cieszą się także parki linowe, najczęściej usytuowane w malowniczych miejscowościach górskich.

Zorganizowanie aktywnych wakacji rodzinnych w Polsce nie jest dużym wyzwaniem – w zasadzie każde województwo dysponuje naturalnymi atrakcjami krajobrazowymi, które dają wiele możliwości. W czasie wakacji warto skorzystać z większej ilości wolnego i wybrać się w dalszą podróż, pokazując najmłodszym piękno rodzimego kraju.