Chaber polny
Fauna i flora,  Rośliny

Chaber polny czy kwiat bławatka?

Chaber bławatek to roślina z rodziny astrowatych. Występuje w Europie i Syberii. W Polsce uważa się go za chwast. Można ją spotkać w zbożach i roślinach okopowych.

Chaber polny i jego odmiana

Chaber polny, jak i jego odmiana chaber bławatek mają szerokie zastosowanie. Kwiat bławatka jest wykorzystywany jako surowiec zielarski. Ma działanie moczopędne, żółciopędne i przeciwzapalne. Napar z kwiatów bławatka zalecany jest w chorobach nerek, niewydolności krążenia i w kamicy nerkowej. Stosuje się go także przy zapaleniu spojówek i na trudno gojące się rany. Dodany do miodu lub herbaty wzmacnia naszą odporność. Roślina ta działa także przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie na błony śluzowe jamy ustnej.

Chaber bławatek jest używany do robienia płukanek. Jak zrobić napar z bławatka? Należy jedną łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku. Następnie należy odstawić na 15 minut. Napar należy wypić przed posiłkiem. Pomaga w chorobach przewodu moczowego i obrzękach. Możemy sobie także przygotować kąpiel z dodatkiem bławatka. Cztery łyżki suszonych kwiatów należy zalać litrem wrzącej wody. Następnie parzymy przez 15 minut pod przykryciem. Przygotowany wywar dolewany do kąpieli. Dzięki temu kąpiel nabierze właściwości antybakteryjnych.

Kwiat bławatka

Kwiat bławatka – właściwości i zastosowanie

Chaber polny jest wykorzystywany także w kosmetyce. Jako kosmetyk działa antybakteryjne, przeciwzapalne i zmiękczająco. Takie kosmetyki przeznaczone są głównie do cery trądzikowej i tłustej. Dodatkowo kwiat bławatka wzmacnia naczynka krwionośne. Napar z chabra bławatka wykorzystywany jest również jako składnik do przygotowania własnego kremu pod oczy, który złagodzi podrażnienia, zaczerwienienia oraz sińce pod oczami.

Z kwiatu bławatka możemy zrobić również nalewkę, a także sok. Aby uzyskać sok, należy 10 łyżek świeżych kwiatów bławatka zalać 500 ml osłodzonej i przegotowanej wody. Następnie odstawić w nasłonecznione miejsce na tydzień. A po tygodniu sok odcedzić i przelać do butelki. Również możemy z kwiatów bławatka zrobić nalewkę. Zamiast wody, kwiaty należy zalać wódką. Następnie należy odstawić przygotowany specyfik przynajmniej na tydzień.