co je hipopotam
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co je i ile hipopotam?

Hipopotamy tu duże zwierzęta, które żyją w stadach. Największe mogą liczyć do stu osobników i występuje w nich segregacja ze względu na płeć. Obecnie wyróżnia się dwa żyjące gatunki hipopotamów – nilowego oraz karłowatego – choć dawniej istniało ich więcej. Niestety wymarły, przy czym prawdopodobnie nie z powodu działalności człowieka, ponieważ miało to miejsce na długo przed jego intensywną ekspansją. Hipopotamy są fascynującymi, egzotycznymi stworzeniami, szczególnie z naszej perspektywy – niewielu będzie miało okazję je zobaczyć w warunkach naturalnych, więc tym ciekawsze są informacje na temat ich życia.

gdzie żyje hipopotam

Co je hipopotam?

Wśród tego co je hipopotam dominują rośliny. Przede wszystkim są to rośliny wodne, na przykład hiacynt wodny, choć zdarza się również, że hipopotamy odchodzą od zbiorników wodnych w głąb lądu, aby móc zjeść trochę krótkiej trawy i innej roślinności lądowej. Zdarza się to szczególnie nocą, ale hipopotamy nawet wtedy raczej nie oddalają się dalej niż o 8 kilometrów od zbiorników wodnych, w których zamieszkują, ponieważ te są ich naturalnym środowiskiem życia, a opuszczenie wody na zbyt długi czas ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie hipopotamia i może nawet doprowadzić do jego śmierci, na przykład z powodu przegrzania.

Zdarza się, że wśród tego, co je hipopotam znajdzie się padlina lub mięso. Badania jednak jasno wskazują, że żołądki hipopotamów nie są przystosowane do trawienie mięsa, a więc jeśli już zdarza mu się je spożyć, to prawdopodobnie wynika to z niedostatków żywności na terenie występowania hipopotama lub jego nieracjonalności, a nie rzeczywistego zapotrzebowania.

Prócz tego co je hipopotam jest ważne to, ile on je – za jednym posiedzeniem może spożyć do 68 kilogramów roślin i na jedzeniu upływa mu średnio 5 godzin dziennie. Nic więc dziwnego, że jest tak dużym zwierzęciem.

Ile waży hipopotam?

Hipopotamy to wielkie i ciężkie zwierzęta o dość zróżnicowanych parametrach dotyczących rozmiaru. To ile waży hipopotam, jest zależne od jego wieku oraz płci. Jeżeli jesteśmy zainteresowani, ile waży hipopotam dorosły, to w przypadku samca jest to 1500-1800 kilogramów, natomiast samice są mniejsze i osiągają 1300-1500 kilogramów.

Wraz z wiekiem zmienia się waga hipopotama na plus, więc to ile waży hipopotam w podeszłym wieku jest już zupełnie inną wartością – waga samca może wzrosnąć do 3200 kilogramów, w skrajnych przypadkach 3600 kilogramów. Ciekawostką jest to, ile waży hipopotam, którego uważa się za najcięższego na świecie – aż 4500 kilogramów. To wyjątkowa waga, zwłaszcza że są to zwierzęta roślinożerne.

ile waży hipopotam

Gdzie żyje hipopotam?

To gdzie żyje hipopotam, uzależnione jest od warunków naturalnych. Miejsca, gdzie żyje hipopotam, muszą być ciepłe, ale z dostępem do roślin wodnych. Dlatego też hipopotamy występują głównie w Afryce Południowej i Środkowej oraz wzdłuż całego Nilu.

Tam, gdzie żyje hipopotam, musi być też dostęp do zbiorników wodnych, ponieważ to jego najważniejsze miejsce bytowania – w wodzie wykonuje większość czynności – je, wydala, rozmnaża się, rodzi się, a także woda wpływa na jego stan zdrowia i życie – tylko dzięki wodzie hipopotamy są w stanie właściwie regulować temperaturę ciała, co ma bardzo duże znaczenie w gorącej Afryce.

Hipopotamy żyją także wzdłuż rzek, na przykład wspomnianego już Nilu, i wówczas muszą bronić swego terytorium -jeden samiec pilnuje około 250 metrów brzegu rzeki. Dawniej istniały gatunki żyjące np. w Europie, ale wyginęły.