ile-wazy-dzik
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co je i ile waży dzik?

„Dzik jest dziki, dzik jest zły, Dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka” – tak brzmią słowa słynnego wierszyka dla dzieci (a także piosenki z „Akademii Pana Kleksa”). Ale, czy faktycznie jest to prawda i takie zwierzę jest szczególnie niebezpieczne dla człowieka?

Na to pytanie znajdziecie odpowiedź poniżej, jednak najpierw ważniejsze kwestie, a więc: ile waży dzik, który dopiero się urodził oraz ile waży dorosły dzik? Do tego opiszemy, jak wygląda jego dieta?

Co je dzik

Co je dzik?

Spokojnie, ten leśny ssak łożyskowy z rodziny świniowatych nie gustuje w ludzkim mięsie. W takim razie co je dzik? W jego menu znajduje się przede wszystkim padlina, różne małe gryzonie, a także – co ważne – poczwarki i larwy owadów, które są szkodnikami.

Dzięki takiej diecie dziki przywracają równowagę ekologiczną w lesie. Dodatkowo smakują im żołędzie, bulwy, korzenie, grzyb, owoce, krzewy, zioła itp. Z przyjemnością zjedzą również jaja ptaków i same ptaki oraz chorujące, inne ssaki.

Wiemy już, co je dzik. A jak szuka pożywienia? Najczęściej kopie i ryje głęboko w ziemi. Jak więc widać dieta dzików jest bardzo różnorodna. Gorzej, jednak gdy przychodzi mroźna zima. Wtedy zwierzęta te należy odpowiednio dokarmiać, aby nie były głodne i nie zdychały.

Ile waży dzik?

Przejdźmy teraz do wagi dzików. Niemal każda osoba pamięta, że dzik to przodek świni domowej. Wydaje się zatem, że jeżeli wysmarujemy świnię czarną pastą (co zrobili Kargul i Pawlak), to z łatwością będzie można uwierzyć, że mamy przed sobą mieszkańca lasu.

Tymczasem jest to potężniejszy ssak niż domowa locha. W naszych, polskich lasach mieszka dzik euroazjatycki, czyli najczęściej spotykany osobnik. Kiedy jest mały, to jego masa nie przekracza 35 kg.

Dotyczy to oczywiście warchlaków. Z kolei tzw. przelatki mające już dwa lata ważą nieco więcej. Ile waży dorosły dzik? Dojrzała samica, czyli locha ma ciężar dochodzący do 140 kg, natomiast samiec czasem osiąga wagę ponad 300 kg!

ile waży dorosły dzik

Uciekać, czy zachować spokój?

Wiadomo, ile waży dzik oraz ile waży dorosły dzik. Poznaliśmy też informację na temat tego, co je dzik. Na koniec warto jeszcze wyjaśnić, jak powinniśmy się zachować, kiedy dojdzie do bliskiego spotkania z tym leśnym stworzeniem.

Podobno zdarzyło się, że zwierzę, o którym mowa w niniejszym artykule, zaatakowało człowieka gdzieś w jednej z miejscowości pod Warszawą. Trzeba jednak dodać, że ten konkretny dzik był ranny i nieprzewidywalny.

Niezwykle rzadko zdarzają się zatem podobne przypadki. Nie ma się czego obawiać, gdy przodek świni jest zdrowy i nie czuje się osaczony.

Dopiero sytuacja polegająca na tym, że drażnimy lochę biegającą ze swoimi młodymi, czyli warchlakami, okaże się groźna. Samica nie ucieknie, tylko z impetem ruszy na człowieka, aby obronić małe dziki. Takie zdarzenie może być bardzo nieprzyjemne.

Co więcej, można zostać poważnie poranionym i znaleźć się w szpitalu. Jeżeli więc natkniemy się w lesie na dzika, musimy zachowywać się spokojnie, bez nagłych gestów i głośnych dźwięków. Pamiętajmy też, że ciąża u dzików trwa do 120 dni, a warchlaki przychodzą na świat w marcu, kwietniu albo maju. Wtedy szczególnie trzeba uważać i nie zapuszczać się daleko w las, bo można łatwo odnaleźć ślady dzikiej mamy i jej dzieci.