Co je jeż
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co je i ile waży jeż?

Jeż jest w naszym kraju bardzo popularnym zwierzęciem. Można go zobaczyć wędrującego po parku o zmroku, w ogrodzie czy nawet w pobliżu osiedli mieszkaniowych, które są położone na obrzeżach miast. Mimo iż jeż nie jest zwierzęciem rzadko spotykanym, nadal krąży o nim wiele mitów. Co jada jeż i ile waży?

Co je jeż?

Odpowiedź jest oczywista! W końcu nie raz widzieliśmy na ilustracjach w książkach jeżyka niosącego jabłko. I tu właśnie okazuje się, że jednak nie znamy jeży tak dobrze, jak nam się wydaje.

Odpowiadając na pytanie, co je jeż od razu trzeba zaznaczyć, że jeż z jabłkiem na kolcach to wytwór typowo baśniowy. Jeże są zwierzętami mięsożernymi. Najczęściej jedzą owady, jaszczurki, ślimaki, żaby, dżdżownice. Zdarza się, że jeże zjadają węże, a nawet żmije.

Warto zadbać, by jeż pojawił się w naszym ogrodzie. Dlaczego? Jeże jedzą myszy, a także małe gryzonie. Niestety zdarza się, że jedzą również ptaki, a także ich jaja.

Jeż codziennie musi zjeść około 150 gramów pokarmu. Dlatego nie jest zbyt wybredny. W sytuacjach, gdy nie może znaleźć żywych zwierząt zadowala się również padliną, której często szuka w pobliżu ulicy.

Co jada jeż pigmejski?

Jeże pigmejskie już kilka lat temu pojawiły się w sklepach zoologicznych i bardzo szybko stały się popularne. Coraz częściej jeże żyją w naszych domach. Co je jeż hodowlany?

Zastanawiając się, co jada jeż pigmejski nie można zapomnieć o dobrze zbilansowanej karmie, która ma dużo białka oraz mało tłuszczu. W sklepach zoologicznych można kupić karmę przeznaczoną dla jeży, ale również można karmić jeżyka karma dla kotów. Należy jednak pamiętać, że przed podaniem należy ją ogrzać do temperatury pokojowej.

Zastanawiając się, co je jeż pigmejski nie można zapomnieć o mięsie w jego diecie, które jest niezbędne. Gotowane mięso kaczki, kury, indyka lub jagnięcinę jeż zje bardzo chętnie. W diecie jeża nie może zabraknąć również białka. Gotowane jajka są bardzo chętnie zjadane przez jeże. Dietę można również uzupełnić robaczkami. Mączniaki, świerszcze i karaczany powinny znaleźć się w menu jeża.

Odpowiadając na pytanie, co jada jeż koniecznie trzeba zapomnieć o mleku. Jeże nie tolerują laktozy. Unikamy w diecie mleka oraz nabiału.

Co je jeż ponadto? Owoce i warzywa to idealna przekąska, ale nie powinno to nigdy być danie główne dla jeżyka. Gruszki, jabłka, banany czy truskawki jeże na pewno docenią.

Ile waży jeż

Ile waży jeż?

Jeże to nasze największe ssaki owadożerne. Ile waży jeż? To zależy, w której części roku. Dorosły jeż może mieć do 35 cm. Jeż jesienią, który jest dobrze przygotowany do zimowej hibernacji, może ważyć nawet 2 kilogramy. Po zimowym śnie może ważyć nawet kilogram mniej.

Zastanawiając się, ile waży jeż trzeba pamiętać, że jeże przez całe lato przygotowują się do zimowego snu. Gromadzą zapasy, które pomogą im przetrwać trudną zimę. W bardzo trudnej sytuacji są jeże, które rodzą się późnym latem. Bardzo trudno im zgromadzić niezbędną tkankę tłuszczową, która pozwala na przeżycie zimowych miesięcy. Minimalna waga, która gwarantuje bezpieczną hibernację to 500 – 600 gramów. Sprawdzając, ile waży jeż przed zimą można uratować mu życie. Jeże, które są niedożywione, potrzebują pomocy człowieka.