Ile waży lew
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co je i ile waży lew?

Waga u lwa zależna jest od jego wieku. Ile waży lew zaraz po urodzeniu, a ile będąc już dorosłym osobnikiem? Dopiero co urodzone lwiątko ma ciężar zbliżony do dorosłego psa typu border collie. Oznacza to, że zwierzątko już w chwili urodzenia jest dość ciężkie, gdyż jego waga sięga 20 kg. Dorosły lew jest 10 razy cięższy.

Ile waży lew płci żeńskiej tydzień przed porodem?

Lwica na ogół rodzi do 4 młodych. Zatem na kilka dni przed porodem może ważyć o 80 kilogramów więcej. Dorosła lwica niespodziewająca się potomstwa waży 120-180 kg. Czyli przed samym rozwiązaniem może być już sporym ciężarem (200-260 kg).

Niemniej jest to zdecydowanie mniej niż fakt, ile waży lew samiec o imieniu Simba. Owiany sławą lew, żyjący w XX wieku za kratami zwierzyńca w Cholchester Zoo ważył niesamowicie dużo. Został tak obkarmiony, iż osiągnął ciężar 375 kilogramów i niewątpliwie była to olbrzymia nadwaga.

Jaka jest prawidłowa waga lwa?

Dorosłe lwy samce żyjące na wolności, mające dużo ruchu, a czasami cierpiące głodówki, ważą od 150 do 250 kilogramów. Czyli zdecydowanie mniej od słynnego omówionego wyżej lwa o imieniu Simba.

Lwica po urodzeniu małych waży mniej niż przed rują, ale szybko wraca do normy. O pożywienie w tym okresie starają się wszystkie lwice ze stada i wspólnie wychowują młode. Waga lwa młodego karmionego mlekiem, a potem upolowaną zwierzyną sukcesywnie wzrasta.

Gdy zaczyna młodemu lwu rosnąć grzywa, prawdopodobnie ma już ukończone dwa lata życia. Do tego wieku z oddali trudno rozpoznać płeć tego dużego kotowatego. Lwicom grzywy nigdy nie rosną. Ich zadaniem jest polowanie, więc muszą być zwinne i zwrotne. Grzywa w ataku na ofiary przeszkadzałaby im.

Co je lew

Co je lew na porost grzywy?

Grzywa potrzebna jest samcowi, który dzięki niej staje się wizualnie bardziej groźny. Im bujniejsza grzywa, tym silniejszy i sprawniejszy samiec. W momencie porastania grzywą waga lwa zwiększa się niewiele w stosunku do wagi całkowitej.

Ciekawe jest to, iż kolor grzywy samca świadczy o ilości testosteronu w jego komórkach. Im ciemniejsza, tym więcej testosteronu. Im więcej testosteronu, tym większa wola walki i ochrona stada przed rywalem oraz zdrowsze potomstwo.

Lew zjada wyłącznie takie zwierzęta, które mu najłatwiej upolować i w jego środowisku naturalnym jest ich najwięcej. To, co je lew może zupełnie nie przypaść do gustu małemu kotowatemu, czyli np. domowemu mruczkowi.

Ile waży lew albinos?

Zdarzają się lwy pozbawione pigmentu w skórze. Nie mają brązowej barwy skóry, tylko białą. Samiec ma także białą grzywę. Takie anomalie występują także u innych kotowatych (tygrysy, pumy itp.). Brak pigmentu nie jest zależny od tego, co je lew.

Nie jest to także żadnym wynikiem niefortunnej krzyżówki. Albinosy to osobniki, w których nastąpiło zmutowanie komórek barwiących i wyeliminowanie z nich pigmentu. Przejawia się to także w kolorze oczu. Są czerwone, nie zaś żółte, jak u zwykłych osobników.

To, że jeden z lwich osobników jest albinosem, wcale też nie znaczy, że zmienia się również waga lwa. Wszystko to pozostaje w normie. Oprócz albinosów zdarzają się wśród dużych kotowatych tzw. hybrydy i również niezależnie od tego, co je lew. To po prostu usterka w DNA. Takie koty oprócz białej sierści mają oczy zielone, niebieskie, albo fioletowe.