Łosoś występowanie
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co je i ile waży łosoś?

Łosoś jest rybą znaną i cenioną w wielu zakątkach świata, co zawdzięcza nie tylko wyjątkowym walorom estetycznym, ale również właściwościom smakowym i zdrowotnym swojego mięsa. Poniżej przedstawione zostaną zagadnienia takie jak co je i ile waży łosoś oraz łosoś występowanie gatunku.

Łosoś występowanie

Łosoś szlachetny( Salmo salar) to ryba z rodziny łososiowatych, którą spotkać można również (w zależności od miejsca występowania) pod nazwami takimi jak łosoś atlantycki, europejski czy łosoś pospolity. Temat, jakim jest łosoś występowanie gatunku jest o tyle ciekawy, że jest to stworzenie anadromiczne, czyli wędrujące, które to większą część życia spędza w morzu, natomiast na tarło wraca do słodkowodnych rzek, z których się wywodzi.

Ten gatunek ryby spotkać można w warunkach naturalnych w północnej części Oceanu Atlantyckiego, w Ameryce Północnej oraz Europie ( np. w Morzu Północnym czy Bałtyckim). Natomiast zdecydowana większość łososia, którego możemy zakupić aktualnie w sklepach czy na targach rybnych pochodzi z hodowli.

Dawniej ryba ta występowała naturalnie również w Polsce, jednak obecnie ze względu na zanieczyszczenie rzek oraz zapory wodne jest to gatunek bardzo rzadko spotykany, chociaż od wielu już lat prowadzone są próby odbudowy jego populacji.

Ile waży łosoś

Ile waży łosoś?

To jakie wymiary osiąga i ile waży łosoś, uzależnione jest od wielu czynników. W zdrowych, czystych i obfitujących w pokarm środowiskach znacznie częściej spotkać można dorodne osobniki osiągające maksymalne wielkości, niż w zanieczyszczonych wodach, gdzie ciężko o odpowiednią ilość zdrowego i właściwego dla tych ryb pokarmu.

Niełatwo więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile waży łosoś, ponieważ zależne jest to od środowiska i tego co je łosoś, a więc wolnożyjące ryby tego gatunku mogą osiągać różne gabaryty. Średnia długość tego drapieżnika wynosi około 120 centymetrów, natomiast średnia waga waha się pomiędzy pięcioma a siedmioma kilogramami. Ich maksymalną długość określa się na 150 centymetrów długości, a wagę na 24 kilogramy, chociaż podobno łososie królewskie, zwane też drawskimi osiągały nawet 46 kilogramów wagi!

Co je łosoś?

Jak wspomniano już wcześniej, łososie są rybami drapieżnymi, jednak aby dowiedzieć się co je łosoś, należy najpierw przyjrzeć się cyklowi jego życia.

Tarło tych ryb odbywa się górach słodkowodnych rzek, więc młode osobniki kilka (średnio trzy lub cztery) pierwszych lat spędzają w słodkiej wodzie, gdzie odżywiają się dostępnymi tam larwami owadów i jętek oraz skorupiakami planktonowymi, by w końcu dodać do menu mniejsze od siebie ryby.

Po czasie spędzonym w słodkich wodach łososie już jako dojrzałe osobniki płyną do morza, aby tam nabrać odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej, która pozwoli im na powrotną wędrówkę do miejsca wyklucia, aby dokonać rozrodu. W tym czasie żywią się mniejszymi rybami i skorupiakami. Ciekawostką w temacie tego co je łosoś, jest fakt, że podczas wędrówki na tarło ryby te całkowicie rezygnują z pobierania pokarmu, dlatego też tylko bardzo niewielki procent najsilniejszych osobników wraca po godach do morza.