Ile waży panda
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co je i ile waży panda?

Panda wielka jest egzotycznym zwierzęciem, które zamieszkuje lasy bambusowe na wysokości od 1200 m n. p. m. aż do 4100 m n. p. m. Wiele osób interesuje to, co je panda wielka. Prawda jest taka, że jej głównym przysmakiem są pędy roślin, chociaż jest drapieżnikiem. Jakie są inne ciekawostki na temat tego zwierzaka? Ile waży panda? Jak długo śpi?

Co je panda?

Jak już wspomniano, ten ssak najczęściej żywi się pędami roślin. Jej podstawowe pożywienie to bambus. Mimo wszystko jest ona drapieżnikiem, przez co gardzi również rybami oraz niedużymi gryzoniami. Jej układ pokarmowy jest zbudowany tak jak w przypadku większości drapieżników. To skutkuje tym, że panda je codziennie nawet do 40 kg pożywienia. Co ciekawe, to co je panda wielka jest trawione jedynie w 25%. To sprawia, że większość pokarmu jest wydalana w postaci odchodów.

Co je panda

Ile waży panda wielka?

Warto wiedzieć, iż jest to jeden z większych ssaków występujących na Ziemi. Jej rozmiary sięgają nawet 1,5 metra w przypadku samców i nieco mniej w przypadku samic. Jeżeli chodzi o wagę zwierzęcia, to samiec pandy wielkiej może osiągnąć nawet 115 kg. Samice są z reguły lżejsze o około 10%.

Jaki jest tryb życia pandy wielkiej?

Dla wielu osób istotne jest nie tylko to, co je panda wielka, ale również to jak wygląda tryb życia tego gatunku. Zwierzęta te są samotnikami. Najczęściej poruszają się w rewirach o powierzchni ok. 5 km kwadratowych. To sprawia, że zwierzę posiada dostęp do pożywienia, a tym samym ma wpływ na to, ile waży panda.

Jak rozmnaża się panda?

Jak na ssaki przystało, samiec oraz samica muszą współżyć, aby doszło do poczęcia nowego osobnika. Dzieje się to między marcem a majem. To wtedy samce otaczają samicę i walczą między sobą o prawo do jej pokrycia. Ciąża samicy trwa od ok. 100 dni aż do 165. Samica może za jednym razem urodzić od 1 do 3 młodych.

Ile pand żyje obecnie na świecie?

Nie jest tajemnicą, że panda wielka jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Zgodnie ze spisem przeprowadzonym w 2015 roku, obecnie na świecie żyje około 1800 osobników. Nie jest to duża liczba i wiele organizacji robi wszystko, co w ich mocy, aby móc ratować te niecodzienne stworzenia!

Co je panda wielka

Co je panda i jak można pomóc?

Wiedząc już, co je panda wielka, można rozpocząć przygodę z różnego rodzaju wolontariatem. Istnieje wiele organizacji pomagających zwierzętom, które z chęcią przyjmą każdą parę rąk do pracy. Spośród organizacji zajmujących się ochroną zwierząt można wyróżnić takie, które wspierają lokalne pandy znajdujące się w zoo.

Podsumowując, panda wielka jest zdumiewającym zwierzęciem posiadającym na świecie wielu entuzjastów. Ludzie starają się robić co w ich mocy, aby uchronić ten gatunek przed wyginięciem. Ważne jest to, ile waży panda i jak dużo musi jeść. W ten sposób ludzie mogą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby uratować jak najwięcej osobników. Ciekawym faktem jest to co je panda, gdyż będąc drapieżnikiem, nie żywi się głównie mięsem. Warto poczytać więcej na temat tych zwierząt i poznać ich zachowaniem, gdyż znacznie wyróżnia się na tle innych zwierząt.