Pstrąg występowanie
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co je i ile waży pstrąg?

Pstrąg jest słodkowodną rybą zaliczaną do łososiowatych (Salmonidae), która występuje również w Polsce. Co je pstrąg i do jakiej dochodzi wagi?

Pstrąg – co to za ryba?

Pstrągi, nazywane także trociami, to ryby drapieżne, wchodzące w skład rodziny łososiowatych. Zasiedlają rzeki i jeziora, a także są rybami hodowanymi w celach konsumpcyjnych.

Gatunki pstrąga

W Polsce spotyka się poniższe gatunki pstrąga:

  • Pstrąg tęczowy, inaczej kalifornijski (łac. Oncorhynchus mykiss),
  • Pstrąg potokowy (łac. Salmo trutta m. fario),
  • Pstrąg źródlany (łac. Salvelinus fontinalis).

Wśród powyższych gatunków najczęściej hodowanym w celach konsumpcyjnych jest pstrąg tęczowy.

Ile waży pstrąg

Pstrąg występowanie

Pstrągi pochodzą z terenów Ameryki Północnej, ale obecnie spotykane są na różnych kontynentach.

Dla gatunku jak pstrąg występowanie obejmuje obecnie głównie północną półkulę: Amerykę Północną, Azję Północną oraz Europę. Także został on sztucznie wprowadzony w innych krajach, między innymi w Australii. Do Polski pstrąg został sprowadzony pod koniec XIX wieku.

Pod kątem zbiorników wodnych dla ryby jak pstrąg występowanie to zimne, bystre strumienie, głównie ich górne biegi, jeziora.

Jak wygląda pstrąg?

Ciało pstrąga jest wydłużone, bocznie spłaszczone, z szerokim trzonem ogonowym. Grzbiet pstrąga przyjmuje oliwkowobrunatny kolor, boki są złotawe z czarnymi plamami, brzuch ma kolor srebrzysty.

Poszczególne gatunki różnią się od siebie kolorami. Przykładowo pstrąg tęczowy charakteryzuje się różową wstęgą wzdłuż boku.

Średnia długość pstrąga to 50 cm, natomiast maksymalna zanotowana to 120 cm.

W przypadku ryby jak pstrąg występowanie wpływa również na jego wygląd. Odizolowane populacje cechują się często innym wybarwieniem oraz kształtem.

Ile waży pstrąg?

To, ile waży pstrąg, zależne jest przede wszystkim od jego gatunku i środowiska, w jakim żyje.

Ile waży pstrąg dziko żyjący? Najczęściej pstrągi źródlane osiągają wagę do 3 kg, natomiast pstrągi potokowe i tęczowe około 4-5 kg.

Rekord wagi dla pstrąga to obecnie 25,4 kg.

W Polsce rekordy dla pstrąga wynoszą:

  • 2,52 kg dla pstrąga źródlanego
  • 5,526 kg dla pstrąga potokowego
  • 7,30 kg dla pstrąga tęczowego
Co je pstrąg

Co je pstrąg?

Pstrągi są rybami drapieżnymi. Co je pstrąg? Podstawę jego diety stanowią owady i larwy owadów, między innymi ważki, jętki. Właśnie dlatego pstrągi są łowione przez wędkarzy muchowych, którzy stosują specjalne przynęty sztuczne – muchy wędkarskie.

Ponadto dziko żyjący pstrąg je również kijanki, żaby, małe ryby, skorupiaki, rzadziej plankton. Powszechny jest też kanibalizm.

Karmienie pstrąga

Co je pstrąg w hodowlach? Stosuje się specjalne mieszanki, które zawierają najważniejsze składniki odżywcze i pomagają w intensywnym wzroście ryby. Zatem to, ile waży pstrąg w hodowli, ma także związek z jego żywieniem.

Żywienie pstrągów w hodowlach wymaga odpowiedniego dobrania mieszanek i systematycznego karmienia. Młode ryby karmione są co pół godziny, natomiast starsze dwa razy na dzień.

Karmienie pstrąga prowadzone jest ręcznie albo za pomocą automatów paszowych.