Co je i ile waży słoń?
Słoniowate to rodzina bardzo dużych ssaków, które są zaliczane do trąbowców. Nie bez powodu słonie są określane mianem największych zwierząt stąpających po Ziemi. Dzisiaj rodzina ta włącza dwa główne gatunki. Co je słoń? Jaką ma wielkość? Ile waży słoń?
Słoń – najważniejsze informacje
Słonie (Elephantidae) są ssakami lądowymi. Ich charakterystycznymi cechami są długie trąby, duże uszy oraz ciosy, które nazywane są potocznie kłami. Znane są również ze względu na swoje niemałe gabaryty.
Zwierzęta te występują głównie na dwóch kontynentach – w Afryce oraz w Azji. Oczywiście, słonia można także zobaczyć na żywo w zoo, między innymi w Chorzowie, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku i w Poznaniu.
Rodzaje słoni
Do rodziny słoniowatych zaliczane są dwa główne rodzaje tych zwierząt, a mianowicie są to:
- Słoń afrykański (Loxodonta africana),
- Słoń indyjski (Elephas maximus).
Słoń afrykański jest uznawany za największe zwierzę występujące na lądzie. Żyje on na terenach środkowej oraz południowej Afryki, głównie na sawannach, stepach oraz w lasach. Niestety, jest on uznawany za zagrożony ze względu na kłusownictwo oraz postępujące niszczenie środowiska naturalnego.
Słoń indyjski występuje głównie na terenie Azji Południowej oraz Azji Południowo-Wschodniej, między innymi w krajach jak Indie, Bangladesz, Kambodża, Laos, Nepal, Tajlandia, Wietnam, Mjanma, Sri Lanka oraz na wyspie Sumatrze. W porównaniu do słonia afrykańskiego jego indyjski krewniak osiąga mniejsze wymiary oraz niższą wagę. Ma on także mniejsze uszy oraz ciosy od niego.
Ponadto do słoniowatych zaliczane są wymarłe rodzaje, w tym mamuty oraz przedstawiciele rodzaju Palaeoloxodon, które występowały w okresie plejstocenu.
Co je słoń?
Słonie są zwierzętami roślinożernymi, dlatego ich dieta bazuje przede wszystkim na roślinach, które mogą one znaleźć w zasiedlonych miejscach. Co je słoń?
Najczęściej słonie pożywiają się różnymi trawami, liśćmi, mniejszymi krzewami oraz gałęziami drzew, a także owocami. Słonie indyjskie zjadają również pędy bambusa, który rośnie na terenie Azji.
Dzienne zapotrzebowanie słonia na pokarm wynosi nawet około 200 kg, dlatego je on bardzo duże ilości pożywienia.
Co je słoń w zoo? Dieta zwierząt w ogrodach zoologicznych odbiega nieco od tej, jaką mają zwierzęta dzikie. W polskich zoo otrzymują one najczęściej marchew, jabłka, słomę, siano, kapustę, buraki, a także specjalne granulaty wzbogacone o witaminy i minerały niezbędne dla zdrowia.
Ile waży słoń?
Ciężar ciała słonia jest zależny od jego rodzaju, a także o płci. Ile waży słoń?
W przypadku słoni afrykańskich masa ciała samców, to najczęściej około 6 ton, natomiast u samic – około 2,8 tony. Maksymalny odnotowany ciężar ciała dla samca wyniósł 10 ton, natomiast u samicy 4,6 tony.
Ile waży słoń indyjski? Słonie indyjskie najczęściej ważą do 5 ton, przy czym masa ciała samic jest niższa.
Jaką wielkość mają słonie?
Słonie afrykańskie mają długość ciała – wraz z trąbą – wynoszącą około 6-7,5 metra. Samice są nieco mniejsze. Wysokość ciała samców to średnio 3,2 metra do 4 metrów, natomiast u samic 2,6 metra do 3 metrów. Co ciekawe, ich uszy mogą mieć nawet 1,5 metra długości.
Z kolei długość ciała u słoni indyjskich to najczęściej od 5,5 do 6,4 metra. Ich wysokość wynosi do 3,1 metra.