Ile waży struś
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co je i ile waży struś?

Struś – ptak, który nie lata pomimo posiadania skrzydeł. Ile waży struś, skoro skrzydła nie są w stanie unieść go w przestworza? W stosunku do jego olbrzymiego ciała, jego upierzone ramiona są zbyt małe. Inną ma także budowę kośćca, który jest zdecydowanie cięższy niż u ptaków fruwających.

Ile waży dorosły struś czerwonoskóry?

Waga strusia czerwonoskórego waha się od 63 kilogramów do 140 kg. To największy i zarazem najcięższy struś z tej rodziny. Dorosły osobnik osiąga wysokość około 2 metrów. Jego olbrzymie cielsko utrzymywane jest przez mocne kości, w których brak przestrzeni powietrznych (cecha ptaków latających).

Brak przestrzeni powietrznych w kościach strusia zwiększa jego wagę całkowitą. Strusie posiadły tę cechę ze względu na zupełnie inny tryb życia niż ptaki fruwające. To ile waży dorosły struś, zależy od jego ogólnego jadłospisu, oraz cech genetycznych.

Co je struś i kto zjada strusia?

Struś na wolności zjada owady, małe gady i rośliny stepowe. W hodowli karmiony jest ziarnami zbóż i gotowymi paszami dla strusi. Łatwo aklimatyzują się w innych środowiskach niż naturalne (mowa o strusiach hodowlanych).

Hodowcy gołębi nie są zdziwieni, co je struś, aby mógł strawić suchy pustynny pokarm. Sami bowiem przygotowują podobne środki wspomagające trawienie dla swoich pupili. Mieszają ziarno z ziarnistym żółtym piaskiem i maleńkimi kamykami.

Struś zjada kamienie, by pomagały mu w żołądku ścierać pokarm na miazgę. To nie prawda, że ten ptak ma 3 żołądki. Ma jeden żołądek, ale podzielony na 4 komory. Jego jelito zaś ma około 14 metrów długości.

Strusie są smacznym kąskiem dużych kotowatych, żyjących w tym samym środowisku co one. Ich mięsem żywią się także ludzie.

Co je struś

Kto jest wrogiem strusi?

Wrogiem strusi są duże kotowate i człowiek. Przed nimi struś ratuje się ucieczką. Potrafi biec bardzo szybko. Może osiągnąć prędkość 70 kilometrów na godzinę. Doścignąć może go jednak gepard (100 km/h) i nieco wolniejszy lew oraz jaguar (biegają 80 km/h).

Jeżeli kotowaty złapie strusia, nie patrzy na to, ile waży struś, tylko od razu zabiera się do uczty. Zjada jego mięso wraz z pożywieniem co je struś. Niestrawiony pokarm znajdujący się w żołądku strusia znajdzie się w paszczy drapieżcy. Ptak jest w stanie uciec wrogowi. Zależne to jest od jego kondycji i siły walki.

Do walki służą strusiowi nogi, które bardzo silnie kopią. Mogą wrogowi zadać śmiertelny cios. Gdy jednak mimo wszystko zostanie dopadnięty przez np. lwice, jego cielsko da stadu wielką ucztę. Od tego, ile waży struś pojmany przez lwice, zależy czy wszyscy ze stada się najedzą.

Ile waży dorosły struś i ile lwów nakarmi?

Dorosły struś czerwonoskóry potrafi ważyć do około 140 kilogramów. Jeden lew w ciągu dnia powinien zjeść 7 kg mięsa, a lwica 5 kg. Jeżeli w stadzie jest jeden lew i np. 15 lwic, to wszystkie zwierzęta będą syte w dniu polowania oraz w 2 następne dni. Czwartego dnia będą musiały znów wyruszyć na łowy.

Inaczej będzie się miała sprawa, gdy lwice upolują strusia emu. Ile waży dorosły struś emu? W porównaniu ze strusiem czerwonoskórym niewiele, gdyż osiąga on wagę w życiu dorosłym jedynie 36-40 kg. Istnieją jeszcze nandu szare. Ważą 20-23 kilogramów, czyli 7 razy mniej niż to, ile waży struś czerwonoskóry.

Z powodu tego, co je struś, jego mięso jest bardzo smaczne i nisko kaloryczne. Z tego powodu strusie na mięso dla ludzi są hodowane nawet w Polsce.