Szczupak występowanie
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co je i ile waży szczupak?

Szczupaki to popularne i często występujące w przyrodzie ryby, które budzą zainteresowanie wędkarzy. Zastanawiają się oni często co je szczupak, ile waży szczupak, a dla początkujących zagadką jest także występowanie szczupaka. Wbrew pozorom są to dość skomplikowane pytania, a ich istotność trudno podważyć.

Co je szczupak?

To, co je szczupak zależy od jego zapotrzebowania energetycznego w danym momencie. Podstawą jego żywienia jest zooplankton, ale kiedy przestaje być wystarczający, to szczupaki zaczynają atakować mniejsze ławice ryb lub ptaki wodne. Młody szczupak spożywa także narybek, ale później jest bardziej zainteresowany większymi osobnikami, szczególnie jeśli te należą do jego gatunku. Odpowiedź na pytanie co je szczupak jest zatem prosta – wszystko, co może zaspokoić głód takiego drapieżnika, jak on.

Ile waży szczupak

Ile waży szczupak?

Pytanie ile waży szczupak, nie jest już takie proste, ponieważ rozrzut pod tym względem potrafi być bardzo duży – od 220 gram do 18 kilogramów. Właściwie więc pytanie należałoby zadać trochę inaczej – ile waży szczupak średnio? Tu już można odpowiedzieć bardziej konkretnie – standardowy dorosły szczupak waży 10 kilogramów, a większe okazy są stosunkowo rzadkie. Ciekawostką jest to, że największy złowiony na świecie szczupak ważył 26 kilogramów, a największy odkryty 41 kilogramów. W Polsce z kolei najcięższy złowiony szczupak ważył 20,80 kilogramów.

Ochrona szczupaka

W przypadku chęci połowu trzeba pamiętać, że osobniki do 50 centymetrów są pod ochroną (według Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb 2019) i ważą wtedy do 1 kilograma według wyliczeń niemieckiego stowarzyszenia NWA. Osobniki poniżej 50 centymetrów należy wypuścić, inaczej nie dość, że będzie to działanie nieregulaminowe, to jeszcze może zaburzyć równowagę w zbiorniku i wytępić w nim szczupaki, jeśli połów młodych osobników będzie nadmierny. Należy także pamiętać o okresie ochronnym od początku stycznia do końca kwietnia.

Co je szczupak

Szczupak występowanie

Szczupak występowanie ma bardzo szerokie, ponieważ to ryba o stosunkowo niskich wymaganiach i dużej łatwości przeżycia. Swoje siedliska ma w całej Europie poza Półwyspem Iberyjskim, południem Włoch oraz południową częścią Półwyspu Bałkańskiego. Żyje również w Ameryce Północnej oraz środkowej i północnej Azji. Szczupak występowanie w tak wielu krajach zawdzięcza nie tylko naturze, ale i działaniu człowieka, który postanawiał hodować go w wielu państwach. Ryba ta pojawia się w wodach słodkich, zarówno stojących, jak i płynących, a także w Bałtyku, czyli już w wodzie słonej. Świadczy to o dużych możliwościach przystosowawczych szczupaków. Jako wybitny drapieżca może stanowić zagrożenie dla flory i fauny w zbiorniku wodnym, więc nie zawsze jego pojawienie się cieszy.

Szczupak to ciekawa i popularna ryba. Zwraca na nią uwagę wielu wędkarzy, ponieważ występuje w wielu miejscach, osiąga duże rozmiary, a więc może stać się swego rodzaju trofeum. Poza tym wielu lubi jej smak po przyrządzeniu, a nie da się zaprzeczyć, że jest zdrową rybą, często lepszą niż ryby morskie.