Gdzie żyją małpy
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co je, ile lat żyje i gdzie mieszka małpa?

Małpy – duże goryle, średnie szympansy, małe kapucynki. Szybkie, powolne, bardziej owłosione, niektóre bardzo przypominające człowieka. Wszyscy znamy te ssaki charakteryzujące się sporą inteligencją (odczuwają miłość, strach i współczucie). W tym artykule nie będziemy jednak bardzo szczegółowo zastanawiać się nad budową mózgu tych zwierząt należących do rzędu naczelnych. Skupimy się na innych kwestiach i ciekawostkach, czyli, co je małpa i gdzie żyją małpy?

Ile lat żuje małpa

Gdzie i ile lat żyją małpy?

Zanim jednak przejdziemy do diety tych człekokształtnych zwierząt, najpierw wyjaśnimy, ile lat żyje małpa będąca na wolności. Okazuje się, że długość jej wieku będzie wynosić średnio od trzydziestu do pięćdziesięciu lat. Sporo, prawda? Oczywiście wiele też zależy od tego, gdzie dokładnie dany osobnik mieszka i jakiego jest gatunku.

Co ciekawe, tuż po narodzinach większość małp jest pod opieką matki (sama ciąża może trwać od164 dni do 237 – tyle czasu rozwija się w brzuchu szympans). Zaskakiwać może też fakt, że wyróżnia się aż 264 typy małp. Część z nich, potrafiących przetrwać w trudnych warunkach, pochodzi z Nowego Świata, a reszta ze Starego.

Mówiąc Nowy, mamy na myśli Amerykę Południową i Północną. W przypadku Starego Świata, chodzi oczywiście o Afrykę oraz Azję. Podstawowym siedliskiem są tam drzewa (platformy do gniazdowania), ale dużo małp zamieszkuje także sawanny albo tereny górskie. Jednak Europejczycy niekoniecznie muszą udać się w podróż na inny kontynent, aby stanąć oko w oko z małpą. Gdzie żyją małpy jeszcze?

Okazuje się, że również w Europie, a dokładnie w małym kraju o nazwie Gibraltar. Tam spotkamy magoty, czyli naczelne żyjące w stadach liczących łącznie prawie trzysta osób. Żadnych małp nie ma natomiast w Australii czy Antarktyce.

Co je małpa

Co je małpa – główne pokarmy

Dowiedzieliśmy się już, ile lat żyje małpa. Co jednak powoduje, że może egzystować tak długo? Oczywiście odpowiednie jedzenie. Fakt, że są małpy, które lubią kraść pożywienie i tym samym bez większego trudu najeść się do syta.

Są także takie, które przechowują zdobyty pokarm w specjalnych woreczkach, znajdujących się bezpośrednio na policzkach. Ale co z tą dietą? Co je małpa?

Spokojnie, już odpowiadamy. Otóż małpy są zdecydowanie wszystkożerne. Nic dziwnego. Przecież banany i inne rośliny oraz owoce nie wystarczyłyby, aby zwierzęta te miały zapewnioną energię, niezbędną do przetrwania chociażby w dżungli. Właśnie dlatego w małpim menu poza orzechami, kwiatami, nasionami, nie brakuje także owadów, pająków, małych jaszczurek czy ptasich jaj!

Co jeszcze wiadomo o małpach?

Małpy są bardzo głośne. Porozumiewają się własnym językiem i zawsze ostrzegają się wzajemnie przed każdym niebezpieczeństwem. Potrafią z łatwością liczyć i rozumieć zapisane przez człowieka liczby. Nie oznacza to jednak, że można je zatrudnić w sklepie na stanowisku ekspedienta ani poddawać różnym, bolesnym eksperymentom.

Zdecydowanie do jednych z najbardziej inteligentnych małp zaliczane są słynne kapucynki. Wykazują bowiem, co nie jest żartem, umiejętność stosowania różnych narzędzi. Mało tego, po ich bliższym poznaniu, zauważymy, że szybko uczą się nowych rzeczy i czynności. Niesamowite!

Jeszcze bardziej zaskakująca jest informacja, że we współczesnych czasach, a dokładniej mówiąc, w XXI wieku odnaleziono ślady całkiem nowego gatunku małpy w Demokratycznej Republice Konga w Afryce. Chodzi o Koczkodana sowiolicego z twarzą bardzo przypominającą ludzką. Ktoś nawet zauważył, że jest on bardzo podobny do znanego aktora – Adriena Brody’ego. Ile lat żyje małpa tego typu? Także dość długo, bo kilkadziesiąt.