Gdzie żyją bociany
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co je, ile waży i gdzie żyje bocian?

Tego ptaka nie trzeba nikomu przedstawiać. Wiadomo, że nawet małe dziecko potrafi go rozpoznać po długim, czerwonym dziobie i biało-czarnej barwie. Przecież, jak powiedzieli rodzice, to właśnie bocian (bo o nim mowa) przynosi w worku niemowlęta. Zanim jednak poruszymy ten temat i wyjaśnimy, skąd wziął się taki mit, najpierw warto przypomnieć, gdzie żyją bociany. Co więcej, większość ludzi chciałoby się dowiedzieć, ile waży bocian i czy faktycznie je tylko żaby?

Gdzie żyją bociany?

Na początek przyjrzymy się środowisku naturalnemu bocianów. Okazuje się, że te potrafiące latać, ptaki można spotkać prawie wszędzie na świecie. Jedynie Antarktyda jest miejsce, gdzie żaden bocian nie zasiedli się na dłużej.

Oczywiście najwięcej gatunków zamieszkuje Azję i Afrykę. Skupmy się jednak na bocianie białym, który tak bardzo kojarzony jest z Polską i z jej kulturą (oszacowano, że na ponad sto tysięcy par bocianów na świecie, aż czterdzieści jeden tysięcy upodobało sobie nasz kraj).

Ile waży bocian

Taki ptak unika tylko gór i gęstych puszczy. Poza tym można się na niego natknąć na licznych terenach. Mowa szczególnie o otwartych łąkach, mokradłach, polach uprawnych, a także obszarach o wysokiej roślinności. Często zakłada gniazda w pojedynczych gospodarstwach na dachach stodoły albo na słupach, ale zdarza się, że robi to nawet dwadzieścia metrów nad ziemią. Oprócz odpowiedzi na pytanie: gdzie żyją bociany, warto też poinformować o długości życia bociana. Otóż średnio wynosi ona dziewięć lat.

Ile waży bocian i co je bocian?

„Mamo, co je bocian?”. „Czy lubić coś więcej niż tylko żaby”. Takie pytanie może zadać mały Jaś. Wtedy mama chwilę pomyśli i zapewne odpowie, że bociany to chyba zwierzęta mięsożerne. Skoro tak, to muszą ze smakiem zajadać się żabami, co było pokazane już w wielu bajkach, ale, czy to ich jedyne danie? Okazuje się, że to podstawowy przysmak, lecz bociany jedzą także inne żyjątka. Mowa o owadach, dżdżownicach, ślimakach, gadach (wężach), niewielkich gryzoniach, a nawet kretach i innych ssakach. Czasem zdarzy się również, że ptak ten pożywi się rybą czy jajami oraz mięczakami.

Wydaje się, że bocian jest bardzo przyjazny i łagodny. Dla swoich ofiar absolutnie nie. Bywa brutalny, kiedy na nie poluje, a na jego dietę wpływa pora roku, dostępność do pożywienia oraz dany region, w którym żyje. Jeżeli chodzi o to, ile waży bocian, to wiele zależy od samego gatunku. Ogólnie masa może wynosić od 1,3 do 9 kg. Jednak w przypadku dorosłego osobnika należącego do gatunku bociana białego, waga dojdzie zazwyczaj do 3,4 kg. Z kolei wzrost wyniesie 80 albo 100 cm, a rozpiętość skrzydeł 2 metry!

Co je bocian

Bociany – inne ciekawostki

Nie jest już tajemnicą, ile waży bocian. Wiemy też, co je bocian i gdzie najczęściej żyje. Pora jeszcze na inne ciekawostki związane z tym dumnym, pięknym ptakiem. Pamiętacie słynną scenę z komedii pt. „Seksmisja”, gdzie jeden z bohaterów cieszył się na widok bociana? To przecież ptak, który ma swój dzień, obchodzony 31 maja (od 2003 roku).

Mało tego postawiono mu pomnik na Podkarpaciu. Kiedy bociany, pokonując 2000 km, wracają do Polski z ciepłych krajów, gdzie ukrywają się przed złymi warunkami pogodowymi i krótszym dniem, każdy z nas klaszcze z radości. Tęsknimy za bocianami. Skąd się bierze taka fascynacja tymi zwierzętami?

Chcąc wyjaśnić tę kwestię, należy przenieść się w czasie o kilka wieków wstecz. Właśnie w tamtych, dawnych czasach, ptaki, o których mowa w tym tekście, były traktowane z uwielbieniem. Szczególnie noc świętojańska była momentem, kiedy bocian miał swoje znaczenie. Otóż wtedy wielu obrzędom towarzyszyły także stosunki seksualne. Kobiety zachodziły przypadkiem w ciążę i rodziły dzieci po upłynięciu dziewięciu miesięcy, a więc w czasie, gdy zbliżała się wiosna. To był także okres, gdy do Polski wracały bociany. Stąd powstał w głowie mit, że to właśnie te ptaki przynosiły dzieci (ojciec malucha często był nieznany).