Co je, ile waży i gdzie żyje żubr?
Wszyscy miłośnicy westernów, szczególnie „Tańczącego z wilkami” pamiętają słynne sceny, w których ukazane było piękno potężnych, amerykańskich bizonów. Jednak my także możemy pochwalić się podobnymi zwierzętami. Mowa oczywiście o polskim żubrze. To nieco mniejszy krewniak bizona, ale równie piękny i hipnotyzujący swoim wyglądem. W niniejszym dość obszernym, tekście wyjaśnimy, chociażby, gdzie mieszkają żubry. Co więcej, odpowiemy na bardzo istotne pytanie: co je żubr?
Gdzie żyją żubry?
Zacznijmy od tego, że to zdecydowanie największe lądowe ssaki spotykane w Europie. Ich waga dochodzi do 840 kilogramów. Jeszcze potężniejsze są żubry dorastające w warunkach hodowli rezerwatowej. Samce mogą wtedy przybrać masę wynoszącą przeszło 900 kg. Sporo, prawda? A gdzie mieszkają żubry? Oczywiście w puszczach na terenach nizinnych, gdzie panuje ciągła wilgoć (mowa tutaj o lasach liściastych, mieszanych, a okresowo także o borach iglastych i łąkach czy polach). Naturalnym i pierwotnym środowiskiem tych ssaków w naszym kraju jest znana na całym świecie, magiczna, gęsta, mająca powierzchnię około 1500 metrów kilometrów kwadratowych i pamiętająca czasy sprzed pół wieku, Puszcza Białowieska (tutaj mieszka ponad 700 osobników). Co ciekawe, nie są już one gatunkiem, który jest bezpośrednio zagrożony masowym wyginięciem. Skoro już wiadomo, gdzie żyją żubry, pora sprawdzić, co je żubr i dlaczego musi być dokarmiany.
Co je żubr?
Jak zapewne można się domyśleć, w jego diecie nie znajdziemy mięsa. To roślinożerca. Zjada aż kilkaset gatunków roślin (dziennie około 50 kg zielonej masy). Nie tylko trawy, ale również gałązki różnych drzew czy krzewów oraz smacznie wyglądające liście, a do sporadycznie jeszcze pędy i kory drzew. Co ważne, aby nie doprowadzić do obniżenia kondycji i odporności, czego następstwem może być wzrost śmiertelności, należy zimą wszystkie żubry dodatkowo dokarmiać wartościowym sianem. Zapotrzebowanie pokarmowe tych zwierząt jest bowiem niezwykle duże, a nie potrafią one przetrwać długotrwałej głodówki. Właśnie dlatego tak ważna jest „leśna stołówka”. Dzięki niej zmniejsza się śmiertelność cieląt.
Żubry – inne ciekawostki
Napisaliśmy już, co je żubr i gdzie mieszkają żubry. Co jeszcze warto wiedzieć o tych dostojnych, występujących w słynnych reklamach piwa, ssakach? Ciekawą kwestią jest ich dojrzewanie. Okazuje się, że już w wieku siedmiu lat kończy się rozwój fizyczny żubra (dojrzałość płciowa osiągania jest nieco wcześniej). Dłużej żyją samice – do dwudziestu pięciu lat. Gdzie żyją żubry? Na to pytanie można odpowiedzieć jeszcze inaczej. Gdyby chodziło o miejsce, to oczywiście, co powyżej zostało niewytłumaczone, to każdy odpowie: puszcza. Jednak dodatkowo trzeba wspomnieć, że żubry żyją w grupach liczących średnio kilkanaście osobników. Jest ich znacznie więcej, kiedy gromadzą się wspólnie w w okresie zimowym, aby wędrować w poszukiwaniu jedzenia lub krów (część samców w trakcie rui udaje się wtedy na dłuższą wędrówkę). W ciągu jednej doby przejdę około trzy kilometry. Następnie kilka godzin odpoczywają i jednocześnie bardzo dokładnie przeżuwają zjadany pokarm.
Dorosły żubr nie musi obawiać się drapieżników (wilki mogą zaatakować tylko bezbronne cielęta). Zagrażają mu jednak kłusownicy albo pasożyty, które mogą doprowadzić do rozwinięcia się paskudnych chorób układu oddechowego albo pokarmowego. Czasami dochodzi też do walk samców, przez co pojawiają się liczne obrażenia i rany. Poza tym na żubra nie czyhają inne bardzo poważne niebezpieczeństwa. W spokoju dożyje więc on starości.