ile żyje kameleon
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co je, ile żyje i ile kosztuje kameleon?

Kameleony to grupa zwierząt najbardziej znana ze swoich umiejętności zmiany ubarwienia ciała, dzięki której doskonale kryje się przed drapieżnikami. To jednak nie jest jedyna cecha charakterystyczna kameleonów. Prócz tego mają wyjątkowo długi język, dzięki któremu polują na owady, a także długi ogon, często zawijany w charakterystyczny sposób.

Ile żyje kameleon?

Kameleon to nazwa całej rodziny zwierząt, a nie konkretnego osobnika, stąd też odpowiedź na pytanie „ile żyje kameleon” wcale nie jest taka prosta. Na przykład osobniki należące do gatunku kameleonów jemeńskich średnio żyją 6-8 lat, te z kameleonów lamparcich 5-7, a z kolei kameleon Jacksona 5-10 lat.

Oznacza to, że tak naprawdę ogólnej długości życia kameleonów nie da się podać i trzeba się przyglądać wszystkim interesującym nas gatunkom należącym do rodziny kameleonów. Trzeba też pamiętać, że na to ile żyje kameleon w naturze, wpływ ma także liczba drapieżników i zagrożenie, jakie odczuwa, dostępność do pokarmu, a także stan środowiska naturalnego – te wszystkie czynniki wpływają na rozstrzał w długości życia kameleonów i w zasadzie uniemożliwiają bliższe szacowanie.

Co je kameleon

Co je kameleon?

Kameleony mają bardzo zróżnicowane wymiary, co w dużym stopniu wpływa na to, co je kameleon. Największe kameleony osiągają do 60 cm długości i wymagają przez to więcej pożywienia niż te malutkie o długości 2,5 cm.

Podstawą żywieniową kameleonów są owady i pajęczaki, ale aby te większe mogły zaspokoić swoje zapotrzebowanie żywieniowe, polują także na myszy i drobne ptaki. Kameleony żyjące w naturze polują przy pomocy języka, który ma długość zbliżoną do długości ciała, na końcu jest szerszy i w całości pokryty lepkim śluzem – jak łatwo się domyślić, jego wymiar znacząco wpływa na to, co je kameleon.

Kameleon ile kosztuje?

Na to ile kosztuje kameleon, wpływa kilka czynników. Jest nim przede wszystkim konkretny gatunek, ponieważ te najrzadsze i najpiękniejsze są zarazem najdroższe. Nic dziwnego, zważywszy, że są one najbardziej pożądane przez kupujących. Ceny za osobnika mogą się wahać od 200 zł do nawet kilku tysięcy.

Trzeba przy tym pamiętać, że zakup zwierzęcia to nie jest jedyny koszt, jaki trzeba ponieść. Aby prawidłowo odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje kameleon, należy zastanowić się także nad tym, czego osobnik będzie potrzebował – pożywienia, terrarium zapewnienia w nim odpowiednich warunków, dotyczących, chociażby ciepła, oświetlenia czy wilgoci.

Oznacza to, że koszt początkowy założenia hodowli może być dość wysoki, zależny od jakości kupowanych terrariów i ich wyposażenia, a nie samego osobnika.

kameleon ile żyje

Kameleon i ochrona

Wybierając kameleona, należy pamiętać o tym, by kupować go wyłącznie w zarejestrowanej hodowli. Jest to ważne, ponieważ kameleony znajdują się pod ochroną i niektóre gatunki są już na skraju wyginięcia, a niewiadome źródło pochodzenia kameleona może oznaczać, że pochodzi on z natury, a sprzedawca przyczynia się do wyginięcia gatunku.

Poza tym zakup z zarejestrowanej hodowli daje gwarancję, że osobnik był właściwie rozmnażany, jest przebadany i zdrowy (lub przynajmniej otrzymujemy informację o tym co mu dolega i co można z tym zrobić). To istotnie może wpłynąć na koszt utrzymania kameleona – zwierzęta pochodzące z pseudohodowli często są chore lub stan ich zdrowia jest po prostu nieznany, a wtedy różne rzeczy mogą wyjść po pewnym czasie, a leczenie może okazać się drogie. Tak więc choć kupno z nierejestrowanych hodowli może kusić, zwierzęta w nich są zwykle tańsze, to może się to okazać bardzo nieopłacalne.