Dieta szynszyli
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co jedzą szynszyle?

Szynszyla jest to gryzoń z rodziny szynszylowatych. Jego główną wartością jest miękkie, piękne futerko. Z uwagi na wartość futra tych pięknych gryzoni urządzono masowe polowania na zwierzęta żyjące na wolności. Z tego powodu szynszyle są gatunkiem zwierząt, które ciężko spotkać w przyrodzie, na wolności. Można rzec, że szynszyle zagrożone są wymarciem. Obecnie na wolności osobniki tego gatunku żyją jedynie na terenie Rezerwatu Narodowego Las Chinchillas – Chile. Co jędzą szynszyle domowe?

Czym karmić szynszyla?

Szynszyle należą do niewielkich gryzoni, rozmiarem przypominają królika miniaturkę. W środowisku naturalnym szynszyle osiągają wielkość: samce – 412 gram, samice – 422 gram. Hodowlane szynszyle są większe od osobników mieszkających na wolności i osiągają wielkość: samce – do 600 gram, samice – do 800 gram. Szynszyle to aktywne gryzonie. Uwielbiają harce, są bardzo aktywne, zwłaszcza w nocy. Z uwagi na piękne, miękkie, pluszowe futerko i niewielkie rozmiary szynszyli oraz na ich aktywny tryb życia, szynszyle muszą być na specjalnej diecie stworzonej z myślą o ich małych pyszczkach, brzuszkach i potrzebach. Czym karmić szynszyla?

Co jedzą szynszyle

Co jedzą szynszyle?

Szynszyl powinien jeść dietę bogatą w siano i zboża. Siano i zboża w diecie szynszyla powinny stanowić 95% całej diety, pozostałe 5% to granulat lub sucha karma stworzona z myślą o małych gryzoniach. Karm gotowych na rynku jest wiele i żadna z nich nigdy nie będzie odpowiednio dobra, jednak decydując się na gotową karmę ze sklepu, starajmy się wybierać karmę jak najwyższej jakości. Dietę szynszyli, można urozmaicić smakołykami, lecz należy pamiętać, że ma to być tylko okazjonalny dodatek do codziennej diety szynszyli. Ponadto nie można zapomnieć o suchych patyczkach z drzew nietrujących, nieszkodliwych – są one niezbędne dla każdego szynszyla. Patyczki pomagają gryzoniom ścierać zęby. Nie ma ograniczenia. Szynszyl powinien mieć stały dostęp do nich. Kolejnym koniecznym elementem, jaki musi się znaleźć w codziennej diecie szynszyla to woda. Szynszyle piją od 70 do 80ml wody dziennie. Woda powinna być zawsze świeża i zawsze łatwo dostępna dla gryzonia.