Czy bieganie jest zdrowe?
Sport

Czy bieganie jest zdrowe?

Medialne zainteresowanie kwestiami zdrowia i aktywności fizycznej skutkuje dużą ilością informacji na temat korzyści płynących uprawiania różnorodnych sportów. Z jednej strony bez wątpienia zachęca to wiele osób do podjęcia sportowych wyzwań, z drugiej – sprzyja zafałszowaniom części przekazu. Weźmy na tapetę bieganie. Czy ten sport jest zdrowy? Czy wszyscy powinni go uprawiać?

Czy bieganie jest zdrowe?

Bieganie to sport, którego popularność w ostatnich latach zatoczyła w polskim społeczeństwie niezwykle szerokie kręgi. Biegają nie tylko zapaleni trenerzy czy zawodowi sportowcy, ale także celebryci, politycy i zwykli obywatele, pragnący inwestować w swoje zdrowie i kondycję. Do zalet biegania jako aktywności zachęcającej duże grupy amatorów należy z pewnością brak szczególnych wymagań co do sprzętu oraz niski próg finansowy. By biegać skutecznie, potrzebujemy jedynie niekrępującego stroju oraz butów dostosowanych do danej nawierzchni.

Ale czy bieganie jest zdrowe? Czy wystarczy zmotywować się do tego pomysłu, włożyć buty i kurtkę, a następnie pobiec przed siebie? Odpowiedź na to pytanie zahacza o przynajmniej kilka istotnych kwestii, którymi zajmiemy się tu po kolei. Po pierwsze – trzeba jasno powiedzieć, że dla większości młodych ludzi uprawiających też inne sporty bieganie stanowi zdrowy wybór, który zwiększy ich wydolność aerobową oraz poprawi pracę serca. Czy codzienne bieganie jest zdrowe? Tu już trudno byłoby udzielić tak jednoznacznej odpowiedzi, zależy to bowiem od kilku różnych czynników. Są to aspekty takie, jak pytanie, o jakich rodzajach biegów mówimy, z jaką intensywnością są one uprawiane, czy jaka nawierzchnia stanowi podłoże dla biegacza.

dlaczego bieganie jest zdrowe

Dlaczego bieganie jest zdrowe?

W debacie, w której rozważamy bieganie a zdrowie, spotkamy się z wieloma kontrastującymi ze sobą opiniami. Jednak nawet eksperci, którzy przestrzegają przed konsekwencjami zbyt obciążającego biegania, wskazują przy tym na płynące z niego korzyści. Bieganie jest polecane zdrowym osobom, by zapobiegać w przyszłości chorobom układu krążenia i chronić serce, ćwicząc jego wydolność.

Czy bieganie jest zdrowe także w sytuacji, gdy pragniemy ochrony przed innymi dolegliwościami? Jak najbardziej – bieganie stymuluje też pracę układu immunologicznego oraz nerwowego, co ma niebagatelne znaczenie dla naszego codziennego samopoczucia.

Nie wszyscy wiedzą, że wiele lżejszych zaburzeń nastroju, na które z łatwością otrzymamy tabletki od lekarza, można dużo skuteczniej modulować poprzez włączenie dostosowanej do organizmu aktywności fizycznej. A dlaczego bieganie jest zdrowe w tym przypadku? Za pozytywny efekt na nasze mózgi odpowiada tak zwana „euforia biegacza” – stan, w którym w mózgu następuje wzrost produkcji endorfin, zwanych hormonami szczęścia.

Bieganie a zdrowie

Bieganie a zdrowie – nieco ostrożności

Nietrudno przytoczyć długą listę problemów zdrowotnych, w przypadku których bieganie może stać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Osobom, które impulsywnie decydują się na rozpoczęcie intensywnych treningów, warto zalecić jednak nieco spokojniejsze, bardziej wyważone podejście. Przykładowo, czy bieganie jest zdrowe na stawy? Tak, ale tylko w wypadku, gdy treningi nie są zbyt częste, dysponujemy odpowiednimi butami, a nasze stawy nie wykazują oznak chorobowych.

I dlaczego bieganie jest zdrowe, o czym informują nas nieustannie artykuły w kolorowych magazynach, ale jednocześnie słyszymy o przypadkach kontuzji, a nawet zgonów biegaczy na maratonach? Bieganie a zdrowie to poważna kwestia – nie warto zamiatać jej pod dywan na fali entuzjazmu nowicjusza. Istotną sprawą jest tu umiejętność właściwej oceny możliwości swojego organizmu.

Nie mówimy tu wcale o wewnętrznym poczuciu siły czy determinacji w dotarciu do końca treningu, a o konsultacji z doświadczonym lekarzem, połączonej z pełnym pakietem badań. Tylko w ten sposób dowiemy się, czy w naszym przypadku nie sport ten nie ujawni ukrytej wady serca, lub czy nasza wydolność pozwala w tym momencie na trening, który zaleca znana celebrytka.