Jarząb zwyczajny
Fauna i flora,  Rośliny

Czy jarząb zwyczajny to jarząb pospolity?

Jeśli roślina posiada więcej niż jedną nazwę, trudno czasem się zorientować czy dotyczą one tego samego gatunku. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku popularnego w Polsce krzewu, jakim jest jarząb zwyczajny zwany również jarzębiną. Ten krzew, czasem występujący w formie drzewa jest ceniony nie tylko ze względu na bardzo dekoracyjne owoce i liście, ale także wykazuje wiele wartości zdrowotnych, dlatego warto nieco się o nim dowiedzieć i korzystać z dobrodziejstw, które niesie ta roślina.

Czym charakteryzuje się jarząb zwyczajny zwany również jarzębiną?

Jarząb zwyczajny popularnie zwany jarzębiną występuje licznie na terenie Polski. Jest również krzewem bardzo chętnie sadzonym w ogrodach, ze względu na jego piękno oraz na bardzo łatwą uprawę. Właściwie nie potrzebuje żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, a jest prawdziwą ozdobą. Jarząb pospolity jest krzewem długowiecznym, może dorastać do wysokości piętnastu metrów. Cechą charakterystyczną są kuliste owoce koloru pomarańczowo – czerwonego, które rosną w baldachach. Jarząb pospolity liście posiada o pokroju pierzastym, które jesienią przebarwiają się pomarańczowo, aż do barwy ciemnoczerwonej. Jarzębina dobrze czuje się w każdych warunkach glebowych. Nawet tereny z zanieczyszczonym powietrzem nie powodują, że jarząb pospolity liście ulegają szkodliwym czynnikom zewnętrznym.

Jarząb pospolity iście

Dlaczego jarząb zwyczajny jest tak chętnie uprawianym krzewem?

Jarząb zwyczajny, a właściwie jego owoce mają wszechstronne zastosowanie, zarówno dekoracyjne, jak i w medycynie naturalnej. Gałązki posiadające owoce są chętnie wykorzystywane we florystyce do tworzenia pięknych bukietów. Same kuliste owoce są świetnym materiałem dla dzieci do prac manualnych. Można z nich robić korale, wianki lub inne dekoracyjne przedmioty.

Nie do przecenienia są niezwykłe właściwości zdrowotne, z których medycyna ludowa od zawsze czerpała pełnymi garściami. Kwiaty i owoce wykazują działanie moczopędne, wspomagają pracę jelit, działają przeciwzapalnie oraz usprawniają pracę wątroby i żołądka.