Opos Szary
Fauna i flora,  Zwierzęta

Czy można hodować oposa w domu?

Opos w domu może dać wiele radości

Rozwija się moda na hodowanie w domach nietypowych gatunków zwierząt. Czasy, gdy wystarczyło mieć dużego pająka lub węża, by zrobić wrażenie, już minęły. Dzisiaj ciekawostką hodowlaną jest opos w domu.

Wiele osób za najbardziej urokliwego uważa oposa szarego. Spośród innych wyróżnia się oprawą oczu. Okalają je białe obrączki na czarnym tle, przez które opos szary wygląda, jakby nosił okulary. Nieco mniej urokliwy niż opos szary, ale bardziej popularny w domowych hodowlach jest opos krótkoogonowy.

W czym trzymać oposa szarego?

Decydując się na hodowlę oposa szarego, trzeba zapewnić mu terrarium lub klatkę z rozstawem prętów na tyle małym, by zwierzę z niej nie uciekło. Jak każdy gryzoń, opos szary będzie potrzebował wyściółki. Może to być np. granulat kukurydziany lub zwykłe trociny. W terrarium lub klatce warto umieścić gałęzie, po których zwierzątko będzie mogło się wspinać. Atrakcją będą dla niego wszelkiego rodzaju kryjówki, drabinki i liny. Powinny tam znaleźć się również dwie miseczki. Jedna z nich przeznaczona na wodę, a druga na pożywienie.

Opos w domu

Opos szary – czym karmić?

Dieta oposa w domu powinna być urozmaicona, gdyż szybko przyzwyczaja się do jednego rodzaju pożywienia. Nie pogardzi dostępnymi w sklepach z asortymentem dla zwierząt świerszczami, karaczanami i szarańczakami. Jako dodatek do pożywienia dobrze jest wrzucić mu do miseczki larwę drewnojada i mola woskowego. Doceni także mysie noworodki, mięso, jajka oraz owoce i warzywa, które można mu podawać świeże lub suszone.

Czy opos w domu brudzi?

Zapach, jaki wydzielają oposy szare nie jest szczególnie intensywny i nieprzyjemny. Na toaletę zwierzęta te przeznaczają część terrarium lub klatki. Jest to stałe miejsce, dzięki czemu usuwanie nieczystości nie stanowi większego problemu dla opiekuna. To niewątpliwie jest zaletą, która zachęca do hodowli oposa w domu. Nic więc dziwnego, że tym gatunkiem interesuje się coraz większa grupa terrarystów. Opos w domu nie ma zbyt dużych wymagań, a oglądanie jego harców może sprawić opiekunowi wiele radości. Trzeba tylko pamiętać, że porą doby, w której te zwierzęta stają się najbardziej aktywne, są pierwsze godziny po zmierzchu.