Szynszyla dla dziecka
Fauna i flora,  Zwierzęta

Czy szynszyla dla dziecka to odpowiedni pupil?

Bardzo często zdarza się tak, że pod wpływem emocji podejmujemy decyzję o tym, aby naszemu dziecku kupić zwierzaka. Niestety, wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak odpowiedzialna jest to decyzja. Szynszyle wyglądają na słodkie zwierzątka, które wprost idealnie nadają się do tulenia. A jednak – takie zwierzątko nie jest pluszową zabawką i trzeba wiedzieć, w jaki sposób sprawować nad nim opiekę.

Szynszyla dla dziecka – zwierzę w domu powinno uczyć odpowiedzialności

Tak naprawdę jeśli kupujemy zwierzaka dla bardzo małego dziecka, na przykład takiego w wieku około 2 – 3 lat – musimy liczyć się z tym, że to my będziemy się nim zajmować. Tak małe dziecko ciężko jeszcze nauczyć regularnej troski o zwierzaka, może też być on traktowany przez dziecko jako kolejna zabawka w kolekcji. Natomiast, w przypadku jeśli nasze dziecko jest już starsze i chcemy zacząć uczyć go wypełniania domowych obowiązków – troska o zwierzątko będzie idealnym zadaniem.

Zaraz po przyniesieniu zwierzaka do domu powinniśmy pokazać dziecku, w jaki sposób obchodzić się ze zwierzątkiem. Inaczej wygląda opieka nad szynszylą, a inaczej nad kotem czy kanarkiem. Warto też wprowadzić jasne zasady co do opieki nad szynszylą – kiedy trzeba ją nakarmić, a kiedy trzeba wymienić jej kuwetę.

czy szynszyla dla dziecka to odpowiedni pupil

A czy szynszyla dla dzieci jest odpowiednia?

Mamy spore pole do popisu jeśli chodzi o wybór pierwszego zwierzątka dla dziecka. Jeśli chodzi o szynszyle, to musimy liczyć się z tym, że jest to dość dzikie zwierzę które, aby zostało oswojone, potrzebuje sporo czasu i troski.

Z tego też względu mniejsze dzieci powinny bawić się ze zwierzątkiem wyłącznie pod nadzorem rodzica. Przede wszystkim dlatego, że z jednej strony nie wiemy jak zachować się zwierze jeśli jeszcze nie jest odpowiednio oswojone, ale i nie mamy pewności, jak zachowa się dziecko.

Czasem z pozoru niewinna czynność może wywołać o zwierzątka strach i uruchomić u niego reakcję obronną. Ostatnią rzeczą, jaką warto mieć na uwadze, jest fakt, że szynszyle żyją około 15 – 20 lat. To spory dystans czasu i warto wiedzieć to już w momencie zakupu po to, aby była to decyzja świadoma i przemyślana. Kupowanie zwierzaka pod wpływem impulsu często kończy się dla niego pobytem w ośrodku adopcyjnym w krótkim czasie po opuszczeniu sklepu zoologicznego.