trzmiel żądło
Fauna i flora,  Zwierzęta

Czy trzmiel ma żądło?

Czy trzmiel ma żądło?

Trzmiel to owad z rodziny pszczołowatych. Jest to nazwa zwyczajowa dużej, o czarnym ubarwieniu i gęsto owłosionej pszczoły. Dosyć często posiada poprzeczne żółte lub pomarańczowe pasy. Niektóre z nich mogą mieć zmienne ubarwienie. Trochę inaczej wyglądają samce, robotnice, królowe. Trzmiel bąkiem nie jest, choć bardzo często jest tak mylnie nazywany, zwłaszcza w Polsce. Tymczasem w odróżnieniu od bąków, trzmiel jest tak samo pożyteczny jak pszczoła. Najbardziej znane gatunki w Polsce to: trzmiel polny, trzmiel ziemny, trzmiel gajowy, trzmiel łąkowy i trzmiel kamiennik.

Trzmiele najczęściej żyją pod ziemią, potrafią zbudować swoje siedliska z wysuszonych traw i mchów. Bywa również, że żyją w norach gryzoni. Ich kolonie liczą od kilkudziesięciu do kilkuset osobników.

trzmiel bąk

Czy trzmiel jest niebezpieczny?

Trzmiel żądło posiada i jest mniej agresywny od pszczoły. Trzmiel żądła używa bardzo rzadko, głównie w samoobronie, kiedy zostanie złapany lub przyduszony. Użądlenie jest wyjątkowo bolesne, choć ich jad zawiera mniej substancji szkodliwych dla człowieka niż jad pszczeli. Po użądleniu żądło trzmiela nie zostaje w skórze człowieka, gdyż nie ma haczykowatych zakończeń. Trzmiel nie ginie również po użądleniu tak jak pszczoła. Po jego użądleniu może pojawić się obrzęk, opuchlizna i uczucie silnego swędzenia. Najbardziej muszą uważać na użądlenie trzmiela osoby uczulone na jad. U nich może pojawić się wstrząs anafilaktyczny, który może zagrozić życiu osoby uczulonej.

Na ból i opuchnięcie może pomóc plasterek cebuli, sok z rabarbaru lub świeżo starty chrzan. Można również przyłożyć do miejsca użądlenia gazę nasączoną spirytusem.

Pomimo posiadania żądła trzmiele to pożyteczne owady, gdyż zajmują się zapylaniem roślin. Z powodu używania większej ilości chemicznych środków w rolnictwie i sadownictwie są zagrożone wyginięciem. Chemia tak samo jak ludziom nie sprzyja tym niegroźnym owadom. Warto, więc uważać na ich gniazda w trakcie stosowania oprysków i zminimalizować ich wpływ na zapylające owady. Ponadto wszystkie gatunki trzmieli na terenie Polski są pod ochroną gatunkową.