dlaczego powinniśmy spędzać wolny czas na świeżym powietrzu
Czas wolny,  Sport

Dlaczego powinniśmy spędzać wolny czas na świeżym powietrzu

Lekarze i organizacje zdrowia coraz częściej biją na alarm: stajemy się ludźmi, którzy większą część swojego życia spędzają w czterech ścianach. Nie tylko ma to katastrofalne skutki dla naszego zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Dlaczego ruch na świeżym powietrzu jest tak ważny? Ile tygodniowo powinniśmy przeznaczyć na zabawy na powietrzu? Dlaczego powinniśmy spędzać wolny czas na świeżym powietrzu?

Ruch na świeżym powietrzu to nie tylko sport

Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie, ale prawda jest taka, że wiele osób poprzestaje na tej wiedzy. Tymczasem już kilkanaście minut dziennie zwykłego spaceru może znacząco poprawić naszą kondycję fizyczną i samopoczucie psychicznie. Badania wskazują, że osoby, które spędzają na zwykłych przechadzkach 20 minut dziennie, nie tylko deklarują znacznie mniejsze problemy z koncentracją, ale też rzadziej zapadają na takie choroby XXI wieku jak depresja. Jeżeli trudno nam się zmobilizować do tego, aby każdego wieczoru wyjść z domu na krótki spacer, możemy namówić partnera lub przyjaciela do wspólnego spaceru, albo… sprawić sobie psa. Jeżeli w pobliżu naszego domu lub pracy jest park, warto rozważyć przerwę na lunch w tym miejscu lub wysiadać z autobusu jeden przystanek wcześniej, aby skorzystać z uroków bycia wśród drzew.

ruch na świeżym powietrzu

Zielono mi – odetchnij pełną piersią i spędzaj wolny czas na świeżym powietrzu

Kontakt z przyrodą – patrzenie na rośliny, wdychanie świeżo wyprodukowanego przez nie tlenu – znacznie poprawia pracę mózgu, uspokaja nerwy i zwiększa produkcję serotoniny. To hormon odpowiedzialny za poczucie szczęścia i radości. Jeżeli do przebywania na łonie przyrody dodamy ruch na świeżym powietrzu, możemy być pewni, że w naturalny sposób poprawimy swoje samopoczucie psychicznie. W ten sposób obniżamy ciśnienie krwi i dotleniamy najdalsze komórki swojego ciała, które w pomieszczeniach i w pracy za biurkiem często nie otrzymują odpowiedniej dawki tego życiodajnego pierwiastka. Poprawia się nasz metabolizm, a co za tym idzie, poprawia się też naturalna zdolność detoksykacyjna naszego organizmu.

Zabawy na powietrzu to idealna aktywność dla dzieci

Warto zachęcać swoje pociechy do zabawy na powietrzu. Dowiedziono, że dzieci, które większą część czasu spędzają na aktywności na zewnątrz, mają znacznie mniejsze problemy z koncentracją, osiągają lepsze wyniki w szkole i są mniej podatne na alergie. Dodatkowo ruch na świeżym powietrzu przez cały rok wzmaga odporność, chroni przed infekcjami i łagodzi ich przebieg. Swobodne zabawy na powietrzu wzmagają kreatywność i doskonale oddziałują na wyobraźnię. Co więcej, dzieci zachęcane od małego do aktywności na zewnątrz chętniej uprawiają sporty w przyszłości, co zmniejsza ryzyko różnorodnych chorób i otyłości. To także świetny sposób do zachęcenia niejadka do jedzenia regularnych posiłków – nic nie wzmaga apetytu tak, jak ruch!

wspólne spacery

Wspólne spacery zacieśniają relacje

Psychologowie podkreślają znaczenie wspólnych spacerów w tworzeniu relacji. Otóż okazuje się, że spacerując, chętniej dzielimy się różnymi myślami i jesteśmy lepszymi słuchaczami! To nie tylko sposób na zdrowy związek, ale także zacieśnianie więzi z dziećmi. Wspólne spacery mogą być idealną okazją do omówienia codziennych problemów i praktycznej nauki o świecie.