Egzotyczne wiewiórki – japońska i chińska
Wiewiórki są gryzoniami powszechnie występującymi w Eurazji i Ameryce. W Polsce najczęściej spotkamy się z wiewiórką pospolitą, każdemu znaną bywalczynią śródmiejskich parków i lasów. Coraz częściej marzy się nam jednak posiadanie własnego gryzonia w domu. Najczęściej sięgamy wtedy, nie po znaną z podwórka wiewiórkę pospolitą, a jej bardziej egzotycznych kuzynów – wiewiórkę chińską i wiewiórkę japońską.
Wiewiórka chińska – charakterystyka
Wiewiórka chińska – zwana również szanghajską jak sama nazwa wskazuje przybyła do polskich hodowców z Azji, a dokładniej Kraju Środka. Charakteryzuje się krępą budową ciała o długości około 10 do 15 cm i 8 do 12 cm ogonem. Co wartę zaznaczenie wiewiórka chińska należy do gryzoni bardzo „gadatliwych” – wydaje szereg różnych dźwięków, od popiskiwania do buczenia. Należy fakt ten, wziąć pod uwagę przed ewentualnym zakupem. Jeśli chodzi o hodowlę, wiewiórka chińska doskonale czuję się w temperaturze pokojowej i może być trzymana całą dobę w odpowiednio dużej klatce. Gryzoń należy do gatunków wszystkożernych – podstawę diety powinny jednak stanowić orzechy i ziarna, uzupełniane o suszone warzywa i owoce. Zwierzak żyje około 6 do 8 lat i co niesamowicie ważne wymaga przynajmniej jednego współtowarzysza.
Wiewiórka Japońska – występowanie
Wiewiórka Japońska – naturalnie występuję wyłącznie w Kraju Kwitnącej Wiśni i należy tam do gatunków endemicznych, a ostatnio również zagrożonych. Gryzoń charakteryzuje się nieco większym rozmiarem w stosunku do poprzednika – długość jego ciała sięga 18 do 22 cm. Wiewiórka japońska posiada duży, krzaczasty ogon i co bardzo ciekawe zmienia kolor futra w zależności od pory roku. Latem jest ono czerwono-pomarańczowe. Zimą staje się natomiast szare lub jasnobrązowe. Podobnie jak wiewiórka chińska, bardzo dobrze toleruję temperaturę pokojową, a jej dieta opiera się głównie na orzechach i nasionach. Najważniejszymi aspektami hodowli wiewiórki japońskiej jest odpowiednia klatka i posiadanie przynajmniej dwóch osobników.
Posiadanie własnej wiewiórki japońskiej czy chińskiej jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem, na które nie każdy jest gotowy. Jeśli nie czujemy się na siłach, poprzestańmy na częstych wizytach w parku i pozwólmy cieszyć się tym pięknym gryzoniom życiem na wolności.