irys żółty
Fauna i flora,  Rośliny

Irys żółty i japoński

Irysy żółte i japońskie – ozdoba ogrodów

Miesiąc maj to czas kwitnienia wielu odmian kwiatów. Jedną z nich są kosaćcowate, do której rodziny należą irysy.

Irysy żółte i japońskie – rośliny ozdobne w ogrodzie

Irysy żółte i japońskie to nieco już zapomniane rośliny rzadko pojawiające się w nowocześnie urządzonych ogrodach. Dominują tu dające się formować iglaki, byliny, których pielęgnacja nie nastręcza trudności lub stałe ekspozycje w postaci róż oraz krzewów ozdobnych. Jeżeli jednak lubimy wielobarwność w ogrodzie od końca kwietnia, to właśnie irysy i tulipany podniosą estetykę każdej rabaty.

Charakterystyka irysów żółtych i japońskich

Irysy japońskie to wyjątkowo piękne kwiaty – część płatków kwiatostanu opada w dół w część jest uniesiona w górę tworząc jakby kopułę. Kwiaty mają różną wielkość – odmiany najwcześniejsze są malutkie, wielkości piąstki dziecka, natomiast wielkość kwiatów odmian późniejszych, kwitnących przez większość lata, można przyrównać do złożonych dwóch pięści dorosłego mężczyzny.

Jeżeli chodzi o kolory to irysom, podobnie jak tulipanom, natura nie poskąpiła ze swojej palety barw – mnogość kolorów jest niezliczona, a co jest cechą dominującą w irysach, kwiaty są kilkubarwne, chociaż zdarzają się odmiany jednokolorowe, jak irysy żółte.

Irysy żółte rozwijają się z kłączy. Cechą charakterystyczną tego rodzaju uprawy jest fakt, że kłącza przez wiele lat mogą bytować w ziemi. Wykopuje się je tylko wtedy gdy roślinę chcemy rozmnożyć.

Rośliny, oprócz pięknych kwiatów mają też ładne i bardzo dekoracyjne liście. U większości roślin po ścięciu kwiatu resztę liści należy usunąć, ponieważ po zeschnięciu się nie wyglądają estetycznie, natomiast liście niektórych odmian stanowią dekorację ogrodu nawet bez kwiatów.

irys japoński

Polecane odmiany irysów: żółte i japońskie

Jedną z ciekawszych odmian irysów jest irys japoński. Swoim wyglądem różni się od typowych kwiatów widocznych w ogrodach, ma bardziej pofalowane płatki, górne są zazwyczaj mniejsze niż dolne, kwiaty dużo okazalsze i w większości w kolorach pastelowych. Te piękne, ogromne i delikatne kwiaty są prawdziwą ozdobą letniego ogrodu. Jednym z piękniejszych okazów jest irys żółty.

Inną, często spotykaną odmianą jest irys amerykański cechujący się równie dużymi, przeważnie  dwubarwnymi kwiatami lub jednokolorowymi w intensywnych, ciemnych kolorach.

Irysy żółte i japońskie to bardzo niekłopotliwe rośliny, nie mają specjalnych wymagań glebowych, ale warto pamiętać by ziemia nie była zbyt piaszczysta. Lubią stanowiska słoneczne i pół-cieniste.