Jak długo żyją koty
Fauna i flora,  Zwierzęta

Jak długo żyją koty?

Chcąc przygarnąć do domu zwierzątko, często gęsto rozważamy wszelkie za i przeciw. Warunki domowe, którymi dysponujemy czy typowe choroby, z jakimi nasz pupil mógłby się zetknąć. Jednym z najczęściej zadawanych pytań, które padają podczas rozważania zaopiekowania się nowym członkiem rodziny, jest pytanie o długość życia zwierzaka.

Jak długo żyją koty?

Wbrew pozorom nie można spotkać jednoznacznej odpowiedzi w tym temacie. Jedne źródła podają, że żywot kota trwa około 4-8 lat, podczas gdy inne wspominają już o okresie nawet 18 lub 20 lat. Można także napotkać informację o długowiecznych przedstawicielach kociego gatunku. Według słynnej Księgi Rekordów Guinnessa kotka imieniem Creme Puff przeżyła aż 38 lat i 3 dni. Ciężko zatem jednoznacznie określić, jak długo żyją koty.

Jakość kociego życia.

Jednakże z całą pewnością, podobnie jak w przypadku ludzi, istnieją pewne czynniki wpływające na kocią żywotność. Bowiem jak to mawiają, nie liczy się ilość a jakość. Jak długo żyją koty dachowe? Kociak żyjący w miernych warunkach na ulicy, pozbawiony opieki i jakiegokolwiek zainteresowania ze strony ludzi, będzie przedstawicielem krócej żyjących osobników. Tutaj ogromny wpływ ma jakość życia, a więc również brak opieki zdrowotnej.

Jak długo żyją koty dachowe


Zdecydowanie inaczej sytuacja będzie się przedstawiała w przypadku kocich ulubieńców ludzi. Kociak otoczony miłością oraz opieką dłużej będzie cieszył się życiem. W razie jakiegokolwiek zachorowania może on liczyć przede wszystkim na specjalistyczną opiekę weterynaryjną, co w dużej mierze wydłuża życie. Ponadto domowe pupile zwykle są mniej narażone na stres, czyli kolejny ważny czynnik skracający życie.

Jak długo żyją koty? Wiele żywotów jednego kota

W zależności od kultury utarło się przekonanie o tym, że koty posiadają więcej niż jedno życie. Bez wątpienia nie jest to prawdą. Każdy kot żyje i umiera tylko raz, zaś liczba 9 lub 7 żywotów wzięła swój początek adekwatnie ze starożytnych kultur egipskiej i izraelskiej. Liczba 9 w Egipcie uznawana była za liczbę boga Ra. Z kolei liczba 7 ze względu na swoją symbolikę, ma szczególne znaczenie w numerologii. Uważana jest bowiem za liczbę wyjątkową, podobnie jak zdolność kotów do spadania zawsze na cztery łapy.