Jak dobrać oprawki okularów
Moda

Jak dobrać oprawki okularów do kształtu twarzy?

Kilkanaście lat temu okularnicy nie mieli łatwego życia. W szkole wyśmiewano ich z powodu słabego wzroku, na studiach przypinano im łatkę „kujona”, a w pracy traktowano jak „sztywniaków”. Dziś, pomimo wielu zalet soczewek kontaktowych, okulary zdecydowanie wróciły do łask. Ich rola nie kończy się na korekcji wzroku – stały się bardzo modnym i poszukiwanym dodatkiem do codziennych stylizacji. Biorąc pod uwagę ich wcześniejszą niesławę, obecna popularność okularów wydaje się kuriozalna. Paradoksalnie nawet osoby o sokolim wzroku sięgają po „zerówki” w designerskich oprawkach. Ty również możesz skorzystać na tym trendzie, niezależnie od kondycji swoich oczu. Awiatorki, kocie oczy, kujonki, a może nerdy? Sprawdź, jak dobrać okulary do twarzy, aby wyglądać szałowo lub nieco ekstrawagancko.

Oprawki okularów a osobowość

Przy wyborze okularów liczy się nie tylko kształt twarzy i nosa, ale również Twój styl bycia. Jeśli skorzystasz z pomocy stylisty okularowego, profesjonalista zapyta Cię o upodobania modowe i cechy charakteru, będzie obserwował Twoją mimikę i sposób poruszania. Jak dobrać oprawki okularów do osobowości? Jeśli cenisz oryginalność i chętnie wyróżniasz się z tłumu, odpowiednie dla Ciebie będą okulary w grubych kolorowych oprawkach, o nieregularnych kształtach, kocie oczy, motyle, a nawet męskie nerdy. Natomiast jeśli jesteś „szarą myszką” albo uważasz noszenie okularów za przykrą konieczność, wypróbuj patentki (szkła bez oprawek), półpatentki lub neutralne oprawki w kolorze stali lub szarym.

Jak dobrać oprawki okularów do koloru włosów i kształtu nosa?

Mierząc kilkanaście par okularów zwróć uwagę również na to, czy harmonizują z nosem i włosami. A oto krótka ściągawka, która przyda Ci się u optyka:

  • do włosów w ciepłej tonacji blond pasują oprawki w odcieniach czerwieni, zieleni, beżu i złota;
  • platynowa lub popieleta blondynka powinna nosić okulary czarne, szare, różowe, fioletowe, miedziane lub srebrne;
  • do włosów w ciepłym odcieniu brązu warto zakładać oprawki w odcieniach mahoniu, koralowym, beżowym, kremowym lub szylkrety;
  • do popielatego, orzechowego lub czekoladowego brązu pasują oprawki jasnoróżowe, liliowe, niebieskie lub czarne;
  • przy rudych włosach postaw na okulary w intensywnych kolorach: miedziane, zielone, kobaltowe, morskie, koralowe, czerwone, ceglane i złote;
  • brunetki powinny sięgać po oprawki w wyrazistym odcieniu niebieskiego (kobalt, szafir), białe, czerwone, srebrne oraz czarne.

jak dobrać oprawki okularów do kształtu nosa? Jeśli chciałabyś wydłużyć zbyt krótki i zadarty nos, wybierz okulary z wysoko osadzonym mostkiem (pozioma beleczka pomiędzy szkłami). I na odwrót, zbyt długi nos można skrócić za pomocą okularów z nisko umieszczonym mostkiem. Duży i szeroki nos będzie wyglądał korzystniej, jeśli wybierzesz oprawki z wąskim mostkiem.

jak dobrać okulary do twarzy

Jak dobrać okulary do twarzy?

Jak dopasować okulary, aby korygowały drobne niedoskonałości i nadały twarzy bardziej pożądany kształt? Najpierw zwiąż włosy w koczek i załóż opaskę, następnie weź lustro i dokładnie przyjrzyj się swojej twarzy.

Jeśli masz niskie czoło, okrągły podbródek i pełne policzki, a twarz na całym obwodzie jest mniej więcej równa – Twoja twarz jest okrągła. Możesz ją wyszczuplić i nadać kształt zbliżony do owalu, jeśli założysz okulary o geometrycznych oprawkach prostokątnych lub kwadratowych.

Jak dobrać okulary do twarzy trójkątnej, która charakteryzuje się ostrym podbródkiem, zwężającą się u dołu linią szczęki i szerokim czołem? Do takiego kształtu najlepiej pasują okulary o łagodnie zaokrąglonych oprawkach, motylki i półpatentki.

Przy kwadratowej twarzy, (tj. gdy czoło, kości policzkowe i podbródek tworzą prostą linię, a szerokość twarzy jest taka sama jak jej wysokość), możesz nieco wysmuklić rysy za pomocą okularów okrągłych, kocich oczu lub awiatorów.

Jeśli Twoja twarz przypomina prostokąt (jest pociągła i „kanciasta” w okolicach czoła i podbródka), możesz nadać jej lepszy kształt poprzez oprawki owalne, kocie, a nawet prostokątne.

Masz idealnie owalną twarz? W takim razie czeka Cię duży dylemat u optyka, gdyż będą Ci pasować niemal wszystkie oprawki! Okulary nie mogą jedynie być zbyt wąskie, tj. powinny odpowiadać szerokości twarzy, choć mogą również nieco wystawać poza owal.

Już wiesz, jak dobrać oprawki okularów do kształtu twarzy. Jednak równie ważna jest wygoda, zwłaszcza jeśli powinnaś nosić okulary na co dzień w celu korekcji wzroku. Zwróć uwagę, czy oprawki nie uciskają za bardzo skroni ani nosa. Okulary nie mogą też opadać, dlatego odcinek pomiędzy źrenicami a górną krawędzią oprawy nie powinien być krótszy niż 1 cm. Pamiętaj też, że wszystkie powyższe zasady możesz zastosować również do okularów przeciwsłonecznych.