Jak nauczyć kota czystości
Fauna i flora,  Zwierzęta

Jak nauczyć kota czystości?

Koty są zwierzętami bardzo czystymi z natury, jednak jak każde inne zwierzę – nie nauczone, nie kontroluje tego, w jakim miejscu załatwia swoje potrzeby. Dlatego też przygarniając małego kotka należy jak najszybciej rozpocząć trening czystości – najlepiej już wtedy, gdy kotek zostanie odłączony od matki. A jak nauczyć kota czystości?

Jak nauczyć kota czystości – klucz to trening

Kluczowy w treningu czystości jest wybór kuwety, żwirku oraz miejsca, w którym go umieścimy. Fakt, że zwierzę nienauczone czystości załatwia się „gdzie popadnie” nie oznacza wcale, że jest mu obojętne, gdzie będzie załatwiało swoje potrzeby. Pamiętajmy, że koty są zwierzętami ceniącymi sobie ciszę i spokój – nie będą chciały załatwiać się w miejscu hałaśliwym, czy w pokoju przechodnim.

Kuweta ustawiona w odosobnionym kącie, dostępnym 24 godziny na dobę dla kota powinna dawać zwierzęciu intymność. Powinna zostać wypełniona żwirkiem, najlepiej bezzapachowym i takim, do którego nie miał dostępu inny kot czy pies – bez obcych zapachów.

jak nauczyć czystości kota

Jak nauczyć kota czystości – swobodny dostęp do kuwety

Na początku kot musi zrozumieć, że kuweta jest miejscem, do którego ma on swobodny dostęp. W tym celu należy delikatnie przenosić do niej kota po kilka razy dziennie – po przebudzeniu, po posiłku, a także wówczas, gdy zaobserwujemy, że przymierza się do załatwienia.

Sypki żwirek będzie dla niego dość kuszący, więc powinien szybko zrozumieć, że to idealne miejsce na toaletę. Jak poradzić sobie, gdy zwierzę mimo to załatwia potrzeby w innych miejscach? Nie wolno go przede wszystkim karać – trening czystości nie może kojarzyć się z żadnymi traumatycznymi przeżyciami. Należy koci kał zebrać szufelką, przełożyć do kuwety, a następnie przynieść do niej kota, by ten zrozumiał, do czego ona służy.

To podstawowe zasady treningu czystości dla kotów, niezbędne jeśli mamy kota niewychodzącego i nie chcemy codziennie borykać się z plamami lub niespodziankami na dywanie. Zazwyczaj kilka dni z powodzeniem wystarcza, aby kot zrozumiał rolę kuwety w swoim kocim życiu i jeśli ją zaakceptuje – wówczas problem „jak nauczyć kota czystości” można mieć z głowy.