Jak nauczyć psa aportować
Fauna i flora,  Zwierzęta

Jak nauczyć psa aportować?

Mogłoby się wydawać, że aportowanie to jedna z najprostszych sztuczek, jakiej można nauczyć psa. Tymczasem kto próbował tego dokonać, ten wie, że to wcale nie takie łatwe! Pies nie zawsze chce biegać za przedmiotem, nie wspominając już o przynoszeniu go i oddawaniu właścicielowi.

Ponadto, predyspozycje psów mogą się różnić w tym zakresie. Naturalnie, najszybciej sztukę aportowania pojmą psy myśliwskie. Jednak właściciele innych ras – głowa do góry! Każdy pies bowiem jest inteligentnym zwierzęciem – w przypadku niektórych trzeba się po prostu uzbroić w większą cierpliwość. Oto kilka wskazówek, jak pokonać podstawowe trudności:

Jak nauczyć psa aportować? Co jest potrzebne?

Przede wszystkim pies i wspomniana cierpliwość, bez której nauka może stać się torturą dla zwierzęcia jak i ludzkiego partnera – w dodatku nieefektywną. Należy szczególnie zadbać o aport, który będzie dostosowany do masy zwierzęcia oraz w pełni bezpieczny. Zbyt mały przedmiot może zostać przypadkowo połknięty przez pupila! Nie obejdzie się oczywiście bez nagród – słownych oraz smakołyków. Można zainwestować także w kliker, który będzie sporym ułatwieniem w nauce sztuczek.

Jak nauczyć aportować psa

Jak nauczyć aportować psa? Trudne początki

Pupil nie zawsze od razu wykazuje zainteresowanie aportem. Każdy przejaw zaciekawienia nim należy zaznaczyć, np. chwaląc psa słownie lub za pomocą klikera – a następnie nagradzać. Po kilku próbach pies powinien zrozumieć, o co nam chodzi.

Jak nauczyć psa aportować? Kiedy zaczynają się schody

Jak nauczyć psa aportować, kiedy ten nie przynosi aportu z powrotem a zamiast tego, upuszcza go lub zaczyna się nim bawić? Jedną z polecanych metod jest delikatne cofanie się i nagradzanie zwierzęcia za każde trzymanie aportu w pysku. Aby wytrenować u ulubieńca umiejętność oddawania rzuconego przedmiotu do rąk, warto próbować wymienić go na drugi aport, lub jedzenie. Nigdy nie należy biegać za psem, co zmotywuje go raczej do zabawy w ganianego.

Cała sztuka aportowania polega przede wszystkim na wyrobieniu odpowiednich skojarzeń. Jeśli aport będzie kojarzył się z zabawą, a nie przymusem, to każdy pies powinien prędzej czy później nabyć tę umiejętność.