Jak nauczyć psa czystości
Fauna i flora,  Zwierzęta

Jak nauczyć psa czystości?

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – zwierzęta te zostały udomowione bardzo dawno temu i do dzisiaj świetnie odnajdują się jako bliscy towarzysze gospodarstw ludzkich. Mogą żyć na zewnątrz, np. strzegąc posesji, jak również w mieszkaniu. O ile pies będzie głównie domowy, czyli wychodzący wyłącznie na smyczy, istotne jest wczesne wpojenie mu istotnych przyzwyczajeń.

Potrzeby psa

Psy mają różne charaktery, zupełnie jak ludzie – stąd naturalne jest, że jeden zwierzak bez problemu przyjmie zasady obowiązujące w domu, inny natomiast będzie nieco opornie wykonywał to, czego się od niego oczekuje. Zazwyczaj największym problemem jest nauczenie psa, by załatwiał się wyłącznie w wyznaczonym miejscu, najlepiej w trakcie spaceru. Psy, w odróżnieniu od kotów, nie korzystają instynktownie z kuwet, zresztą z powodu rozmiarów niektóre z nich musiałyby dysponować naprawdę wielką kuwetą. Większość ras trzeba nauczyć, by sygnalizowały potrzebę wyjścia na spacer – wymaga to pewnych wyrzeczeń również od właściciela, gdyż niekiedy czworonóg chce sobie pospacerować późno w nocy lub nad ranem.

Potrzeby psa

Jak nauczyć psa czystości?

Kluczem do nauczenia psa odpowiednich nawyków jest stosowanie systemu kar i nagród oraz bycie konsekwentnym. Kary i nagrody to pojęcia symboliczne – należy je dostosować do potrzeb psa. Np. dobrą karą jest użycie odpowiedniego tonu głosu, surowe skarcenie psa po kolejnym załatwieniu się w pokoju bez sygnalizacji, a dobrą nagrodą – wręczenie czegoś smacznego do jedzenia i pochwalenie go miłym głosem, jeśli sygnalizował i załatwił się na spacerze. Większość zwierząt wykazuje dużą pojętność w tej kwestii, więc po kilku ewentualnych wpadkach wszelkie problemy powinny minąć. Wykazanie się konsekwencją przez właściciela znacznie przyspiesza pojawienie się oczekiwanych efektów.
W przypadku niektórych psów może być trudniej – najbardziej wymagające pod tym względem są zwierzęta adoptowane, starsze, z już określonymi nawykami. Pies, który dotychczasowe życie spędził w budzie na podwórku, może mieć pewne problemy z zapamiętaniem, że od tej pory czynności fizjologiczne powinien załatwiać według pewnego harmonogramu.