Jak poruszac-sie-na-rolkach-w-miescie
Sport

Jak poruszać się na rolkach w mieście?

Wielu fanów miejskich sportów decyduje się z czasem wypróbować rolki rekreacyjne. Nic dziwnego – rolki i miasto bardzo się lubią. To świetny sposób na szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce, a dla osób, których technika jazdy na rolkach jest bardzo zaawansowana, to świetny poligon do ćwiczeń. Nim jednak założymy na nogi rolki i pognamy w miejską przestrzeń warto, abyśmy zapoznali się z kilkoma kwestiami.

Czy rolki rekreacyjne traktowane są jak rowery?

Nie. W świetle prawa polskiego rolkarz nie prowadzi żadnego pojazdu, dlatego zdecydowanie bliżej mu do pieszego, niż do rowerzysty. Nie może korzystać ze ścieżek rowerowych, za to rolki rekreacyjne nie przeszkadzają w poruszaniu się chodnikami. Jest jednak jedno zastrzeżenie – nie powinniśmy przemieszczać się szybciej, niż inni piesi. Dzięki temu w czasie ewentualnej kolizji minimalizujemy ryzyko wystąpienia poważniejszych konsekwencji.

O tym każdy rolkarz powinien wiedzieć

Najbezpieczniej jest oczywiście jeździć po skateparkach przeznaczonych dla fanów rolek. Natomiast jeśli zdecydujemy się na przejażdżkę po mieście, zawsze miejmy w pamięci poniższe porady.

● Jeśli nasza technika jazdy na rolkach nie jest jeszcze na zbyt zaawansowanym etapie, zrezygnujmy z wyjazdu na ulice. Zdobywajmy doświadczenie w skateparkach i parkach, najlepiej mniej uczęszczanych i z płaskimi ścieżkami.

● Nawet profesjonaliści powinni zrezygnować z jazdy po zatłoczonych chodnikach – zwiększa to szansę na wypadek i jest zwyczajnie niewygodne.

● Bezwzględnie należy uważać na przechodniów i ustępować im pierwszeństwa.

● Unikajmy nagłych manewrów, takich jak wyjazd na ulicę, wskakiwanie na chodnik etc. Na ruchliwych miejskich ulicach nigdy nie możemy mieć pewności, czy nie pojawi się inny uczestnik ruchu.

● Dla własnego bezpieczeństwa omijajmy plamy z ropy i benzyny oraz kałuże na ulicy.

rolki rekreacyjne

 Technika jazdy na rolkach w mieście – podstawy

Dla osób, których technika jazdy na rolkach jest na wysokim poziomie, poniższe porady będą dość oczywiste. Jeśli jednak rolki rekreacyjne są naszym stosunkowo nowym hobby, z pewnością warto, byśmy je zapamiętali.

● Aby mieć pewność, że poradzimy sobie z każdą przeszkodą, trzymajmy zawsze rolkę z hamulcem na przodzie. Dzięki temu prostemu zabiegowi będziemy w stanie szybko zareagować.

● Przed wjazdem na trawnik należy wysunąć jedną z rolek przed siebie i ugiąć kolana. Dzięki temu przygotujemy się na zmianę podłoża i nie stracimy równowagi.

● Jeśli zjeżdżając ze wzniesienia, nabierzemy zbyt wielkiej prędkości, zegnijmy kolana i oprzyjmy na nich ręce. Wtedy możemy zacząć powoli hamować.

● W jeździe po mieście z pewnością zdarzy nam się napotkać schody. Nie próbujmy z nich zjeżdżać, jak profesjonaliści, jeśli nie czujemy się na tyle pewnie. Najbezpieczniejszym sposobem na pokonanie schodów w rolkach jest odwrócenie się i zejście tyłem, przy jednoczesnym układaniem rolek w V. Wchodzić można przodem. W obu przypadkach trzymamy się barierki.

● Płynne wskakiwanie na chodniki to trick, którego uczy się dość długo. Na początku, a zwłaszcza w zatłoczonych warunkach miejskich, lepiej krawężnik pokonywać “na spokojnie”. Podjedźmy do niego, zatrzymajmy się, wejdźmy jak na stopień i dopiero jedźmy dalej.

Najczęstsze błędy popełniane przez rolkarzy

Mówiąc o najczęstszych błędach, należy wspomnieć przede wszystkim o tym, że niekiedy rolkarze zapominają, że także są uczestnikami ruchu drogowego i jego zasady stosują się do nich tak samo, jak do wszystkich innych. Pamiętajmy, że doświadczenie i umiejętności nie zwalniają nas z obowiązku myślenia o innych – pieszych i prowadzących samochody.

Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rolkami, zdarzają się sytuacje „paniki”, w szczególności przy zjazdach ze wzniesień, gdy rolki nabierają dużej prędkości. Wyżej opisaliśmy sposób na hamowanie, natomiast warto w takiej sytuacji pamiętać, aby nie machać rękami, nie usztywniać ciała i nie wykonywać gwałtownych ruchów, tylko skupić się na ograniczeniu prędkości.