jak przyzwyczaić psa do kota
Fauna i flora,  Zwierzęta

Jak przyzwyczaić psa do kota – czy kot może żyć z psem?

Zwierzęta domowe są wspaniałymi kompanami w codziennym życiu człowieka. Nic zatem dziwnego, że często decydujemy się na opiekę nad kilkoma zwierzakami. Co jednak w sytuacji, kiedy pragniemy mieć i psa i kota w domu, zwierzęta, które mają renomę odwiecznych wrogów? Czy taka konfiguracja jest w ogóle możliwa? Okazuje się, że tak – pies i kot w domu to zjawisko, które staje się obecnie coraz bardziej powszechne. Istnieje kilka wskazówek, jak przyzwyczaić psa do kota, tak, aby zwierzęta żyły pod jednym dachem w zgodzie.

Jak przyzwyczaić psa do kota

Zanim przyprowadzimy do domu małego kotka, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Pies, który przebywa u nas już od dłuższego czasu jest pewnego rodzaju panem domu. Nowo wprowadzane zwierzę będzie więc z początku odbierane jako intruz. Nie dajmy zatem kotu biegać swawolnie po całym domu. Niech oswaja się z nowym miejscem stopniowo i powoli, tak, aby gwałtownie nie zagrażać autonomii psa.  Miseczki dla psa i kota powinniśmy ulokować w miejscach oddalonych od siebie. Co więcej, wszelkie pierwsze zapoznawcze kontakty zwierząt powinny być nadzorowane. Warto również postarać się, aby w trakcie pierwszych nocy trzymane były osobno.

pies i kot w domu

Pies i kot w domu

Jeżeli zdecydowaliśmy się na trzymanie zwierząt w osobnych miejscach również za dnia, upewnijmy się, że mają jednak możliwość widywania się. Inaczej nie będą mogły przyzwyczaić się do siebie. Istotne jest, aby nie karcić jednego zwierzęcia w obecności tego drugiego. Kiedy jedno z nich nie zachowuje się odpowiednio, zwróćmy uwagę stanowczym tonem. Jeżeli podczas pierwszych prób kontaktów zauważymy, że kot czy też pies przesadza z agresją, należy zwierzęta rozdzielić. Przyzwyczajanie na siłę raczej nie zda tutaj egzaminu. Dobrym pomysłem będzie przycięcie kotu pazurków, żeby nie zrobił krzywdy psu.

W procesie przyzwyczajania psa do kota bardzo ważne jest, aby poświęcać im czas. Jeżeli przy wspólnych zabawach będziemy stale okazywać zwierzakom, że oba są dla nas równie ważne, z czasem zaczną się tolerować. Trzeba pamiętać, aby nie faworyzować żadnego z nich – wtedy oswajanie przebiegnie znacznie szybciej, dzięki temu możemy cieszyć się psem i kotem w domu.