Jak zaplanować weekend w górach?
Gdy zbliża się wolne, dla wielu Polaków wybór destynacji jest prosty: góry! Na weekend na południe Polski ściągają turyści z kilku województw. Wśród nich są zarówno amatorzy sportów wysiłkowych, jak i ci, którzy góry wolą podziwiać z wygodnego leżaka lub popularnego deptaka. Na co warto się przygotować, planując wyjazd w góry na weekend?
Góry na weekend – które najlepiej wybrać?
Wszystko zależy od tego, w której części Polski mieszkamy, jaką mamy zasobność portfela i co lubimy robić w wolnym czasie. Małopolska ma do zaoferowania Zakopane i okoliczne miejscowości, które mają bardzo rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Gubałówka i deptak w Zakopanem to wciąż najczęściej odwiedzane w czasie weekendu górskie atrakcje turystyczne, ale raczej uwielbiane przez osoby, które nie przepadają za wspinaczkami i długimi trasami wysokogórskimi. Dla tych, który góry na weekend kojarzą się z przekraczaniem własnych możliwości, zapierającymi dech widokami i dalekimi wędrówkami, częściej wybieraną destynacją są Bieszczady, Beskid Śląski i Tatry. Te drugie często wybierane są od strony słowackiej, mniej turystycznie obleganej niż po stronie Zakopanego. W okresie zimowym Beskid Śląski ze Skrzycznym i Szyndzielnią to częste miejsca wypadów osób uprawiających narciarstwo i snowboarding. Góry te słyną też ze stosunkowo łatwych dla amatorów, za to szczególnie pięknych szlaków turystycznych, idealnych do weekendowych wycieczek. Fani indywidualnego obcowania z naturą, którzy cenią spokój i przestrzeń, wybierają Bieszczady, w których wciąż wiele szlaków i miejsc jest totalnie opustoszałych.
Weekend majowy w górach – widełki cenowe
Weekend majowy w górach warto rozpocząć, planować z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Jeśli zależy nam na zatrzymaniu się w tak popularnych miejscowościach, jak Zakopane, Wisła, Skrzyczne czy Wetlina, to lepiej miejsca noclegowe zarezerwować już w okolicy marca. Jeśli nam się nie uda to tak wcześnie – nic straconego. W późniejszym terminie znalezienie hotelu czy pokoju w agroturystyce jest trudniejsze, ale nie niemożliwe. Trzeba się jednak liczyć z dużo wyższymi cenami i gorszą lokalizacją, z dala od centrum czy popularnych atrakcji. Weekend majowy w górach nie jest tanim przedsięwzięciem. Nawet w Bieszczadach, które stają się obecnie coraz bardziej popularne, za pokój dwuosobowy w hotelu należy liczyć od 150 złotych za dobę w tym czasie do nawet 1000 (okolice Soliny), w zależności od interesującego nas standardu. Oczywiście pokoje agroturystyczne można wynająć już od kilkudziesięciu złotych za dobę, ale wiąże się to z mniejszymi wygodami. Planując weekend majowy w górach w gospodarstwie agroturystycznym, warto dopytać o wszystkie kwestie związane z dostępnością do łazienki i kuchni oraz o miejsce do parkowania samochodu.
O czym trzeba pamiętać, jadąc na weekend w górach?
Chociaż co roku pracownicy GOPR i TOPR uczulają na to wszystkie osoby, które planują wyjazd w góry na weekend, w dalszym ciągu wiele wypadków zdarza się z powodu braku elementarnej wiedzy na temat zachowań w górach. Przede wszystkim, wybierając się w góry, warto zabrać ze sobą ubrania dostosowane do różnych rodzajów pogody – ta na wysokości szybko się zmienia i bardzo słoneczny dzień może zmienić się w burzę z gradem. Nieodzownym elementem wypadu w góry są dobre, wygodne i usztywniające kostkę buty. Jeśli chcemy wyjechać na weekend razem z naszym psem, dowiedzmy się, na które szlaki możemy z nim wejść – w parkach narodowych nie jest to możliwe. Wyjeżdżając w góry na weekend, skontrolujmy także stan naszego samochodu – w popularnych miejscowościach nie powinno być problemu z ewentualnymi naprawami, ale w mniej uczęszczanych miejscach, jak np. Bieszczady, na własne życzenie możemy ściągnąć na siebie kłopoty.