Jasion zwyczajny
Fauna i flora,  Rośliny

Jesion zwyczajny – jak kwitną owoce?

Jesion zwyczajny przy korzystnych warunkach dorasta nawet do 30 metrów, a jego pierścień może osiągnąć obwód jednego metra. U młodych drzew kora jest zielonkawoszara i gładka, a zbiegiem czasu staje się ciemnoszara i bardzo mocno spękana. Warto wspomnieć również i o tym, że jesion zwyczajny w czasach młodości równomiernie rozwija koronę, która jest szeroko rozgałęziona. Po 30-tym roku życia drzewo wytwarza jednak liczne pędy skrócone, dlatego też luźna korona składa się przede wszystkim z krótkopędów.

Jasion zwyczajny – Pąki i liście

Jesion zwyczajny ma matowe pąki, które są koloru czarnego albo czarnobrunatnego. Pąki pokryte są zazwyczaj dwiema łuskami. Jeżeli chodzi o liście to są one dość duże i mogą sięgać nawet do 40cm długości. Górna strona liści jest ciemnozielona, z kolei dolna strona jest jaśniejsza. Owłosienie pojawia się wyłącznie na nerwie głównym. Kształt liści jest nieparzystopierzasto złożony z 7-11 zaostrzonych, ząbkowanych na brzegach, nagich listków od 4 do 10cm długości.

Jasion owoce

Jesion owoce

Owoce jasionu są jednonasienne w postaci płaskich orzeszków z wydłużonymi skrzydełkami. Orzeszki są nagie, jasnobrunatne i mogą sięgać do 4cm długości. Jesion zwyczajny, który rośnie na wolnej przestrzeni owocuje ok. 25 roku życia, z kolei jesion w drzewostanach owocuje w wieku 40 lat. Owoce jasionu dojrzewają we wrześniu i październiku. Lata nasienne zazwyczaj występują co drugi sezon. Po stratyfikacji zdolność kiełkowania poszczególnych nasion wynosi ok. 60%. Warto wspomnieć również i o tym, że nasiona zachowują zdolności kiełkowania do 3 lat. Wszystkie nasiona, które przechowywane są bez stratyfikacji przy siewie wiosennym przeważnie kiełkują dopiero na drugi rok. Wysiane częściowo mogą kiełkować pierwszej wiosny.

Jasion zwyczajny – Kwiaty

Jeżeli chodzi o kwiaty to są one obupłciowe i jednopłciowe. Kwiaty jesionu są nagie, zbudowane jedynie z sercowatych pylników oraz słupka. Kwiaty charakteryzują się dwoma znamionami barwy purpurowej albo fioletowej. Warto wspomnieć także i o tym, że kwiaty zawsze kwitną przed rozwojem liści – najczęściej w kwietniu albo maju.