Kto nie powinien biegać
Sport

Kto nie powinien biegać – przeciwwskazania do biegania

Bieganie stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. W kręgu naszych znajomych na pewno znajdzie się osoba, która regularnie uprawia tę formę aktywności fizycznej. Być może nawet namawia nas do wspólnego trenowania. Jeżeli poważnie zastanawiamy się, czy zacząć biegać, musimy mieć świadomość, iż istnieją pewne przeciwwskazania do biegania.

Zalety biegania

Istnieje szereg potwierdzonych naukowo dobroczynnych właściwości biegania. Dowiedziono, że regularny jogging wspaniale wpływa zarówno na ciało, jak i na umysł. Intensywny wysiłek sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej i usprawnia pracę całego organizmu. Zwiększa między innymi wydajność pracy serca oraz wydzielanie płynu stawowego, którego zadaniem jest odżywianie chrząstek.

Bieganie, jak każdy intensywny wysiłek fizyczny, powoduje wydzielanie hormonów szczęścia. Regularny trening pozwala się zrelaksować i wyciszyć umysł. W konsekwencji osoby uprawiające jogging szybciej się uczą oraz lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. Bieganie niepodważalnie ma wiele zalet, jednak czy każdy może biegać?

Czy każdy może biegać? Uwaga na choroby serca

Często można usłyszeć, że bieganie to najbardziej naturalna forma ruchu. Nie wszyscy jednak powinni je uprawiać. Jeżeli chodzi o bieganie, przeciwwskazania występują rzadko, ale trzeba mieć ich pełną świadomość. A zatem kto nie powinien biegać? Przede wszystkim osoby borykające się z poważnymi chorobami układu krążenia. Osoby, które przeszły zawał mięśnia sercowego kategorycznie nie powinny się forsować.

Od czasu do czasu główne wydania dzienników informacyjnych obiega wiadomość o maratończyku, który zmarł na serce podczas zawodów. Dlaczego dochodzi do tak tragicznych wydarzeń? W znacznej większości powodem są ukryte wady serca, niezdiagnozowane choroby układu sercowo-naczyniowego, lub po prostu złe przygotowanie. Coraz częściej do zawodów zgłaszają się osoby, które swoją przygodę z bieganiem rozpoczęły kilka tygodni wcześniej. Kilkugodzinny bieg jest bardzo dużym obciążeniem dla nieprzyzwyczajonego do wysiłku organizmu.

Przeciwskazania do biegania

Kto nie powinien biegać? Osoby z nadwagą

Bieganie wymaga dobrej techniki i kondycji fizycznej. Odpowiadając na pytanie kto nie powinien biegać, zaznaczyć należy, że bieganie nie jest wskazane dla osób z nadwagą. Szczególnie powinny się go wystrzegać osoby otyłe. Im więcej zbędnych kilogramów dźwigamy, tym większy nacisk wywierany jest na nasze stawy. Treningi lepiej zacząć od dłuższych spacerów, niż od joggingu. Kiedy nasza kondycja się poprawi, będziemy mogli wprowadzić marszobiegi.

Zaczynając przygodę z bieganiem od zbyt intensywnych treningów, narażamy nasze stawy na przeciążenia i w efekcie bolesne kontuzje. Bóle stóp, goleni, kolan oraz spuchnięte kostki to tylko niektóre z możliwych urazów. Aby ich uniknąć należy dostosować wysiłek fizyczny do kondycji. Lepiej także zainwestować w odpowiednie obuwie stworzone specjalnie z myślą o joggingu. Trenować należy na miękkich, leśnych ścieżkach – bieganie po twardych kostkach brukowych bardzo źle wpływa na stawy.

Czy każdy może biegać

Czy astma i cukrzyca to przeciwwskazania do biegania? Obalamy mity

Zastanawiając się nad tym czy każdy może biegać, możemy pomyśleć odruchowo o osobach cierpiących na astmę. W końcu walka o oddech podczas treningu to nic przyjemnego. Jednak jeżeli chodzi o bieganie przeciwwskazania nie obejmują zarówno astmy oskrzelowej, jak i astmy wysiłkowej. Wielu znanych sportowców boryka się z tymi przypadłościami. Skoro oni są w stanie rywalizować podczas zawodów, to przeciętni astmatycy są w stanie rekreacyjnie uprawiać sport. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać leki. Ważne jest także, by treningi odbywały się w jak najmniej zanieczyszczonym środowisku, np. w lesie lub parku.

Przeciwwskazania do biegania nie obejmują także cukrzycy. Wręcz przeciwnie, aktywność fizyczna jest przy tej chorobie wskazana. Regularny wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. To z kolei przyczynia się do zmniejszenia dawek leków. Osoby chore na cukrzycę powinny monitorować poziom cukru przed i po treningu oraz zapisywać wyniki pomiarów. Należy zwracać uwagę na reakcje organizmu i w zależności od nich interweniować – przyjmując glukozę lub insulinę. Dostosowując wysiłek fizyczny do możliwości organizmu, można swobodnie cieszyć się bieganiem.