Osa dachowa
Fauna i flora,  Zwierzęta

Osy dachowa oraz leśna w ogrodzie i przy domu

Osy dachowe i leśne to bardzo pożyteczne, ale niestety uciążliwe owady, które w mniejszym lub większym stopniu są w stanie popsuć wypoczynek na świeżym powietrzu. Aby uniknąć problemów z osami dachowymi, warto dokładnie przeglądać budynki w ogrodzie i likwidować zaczątki gwiazd. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą bliżej poznać świat os i dowiedzieć się o nich wielu ciekawych rzeczy.

Osa dachowa

W Polsce osy dachowe bardzo często nazywane są osami niemieckimi. Mało kto zdaje sobie sprawę w tego, że osa dachowa buduje gniazda nie tylko na ścianach budynków, ale również bezpośrednio w ziemi. W jednym gnieździe zazwyczaj przebywa około 5000-6000 komórek, ale można spotkać także gniazda, które przekraczają 50000. W zacisznych i stosunkowo ciepłych miejscach osa dachowa może być aktywna nawet do grudnia.

Osa leśna

W Polsce zdecydowanie najczęściej można spotkać osy leśne. Robotnice osiągają długość od 11 do 14 mm, z kolei królowe osiągają długość od 14 do 18 mm. Gniazda os leśnych są cienkościenne i osiągają zazwyczaj wielkość pięści. Osy leśne najczęściej zakładają gniazda na balkonach, na belkach strychów albo w dziuplach. Rzadko kiedy można natrafić na gniazda, które założone są w ziemi. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że osa leśna poluje na pszczoły.

Osa leśna

Gniazda os dachowych

Przebudzone po zimie młode osy leśne rozpoczynają budowę gniazda. Zaraz po przebudzeniu rozpoczynają się orientacyjne loty, których głównym celem jest oczywiście znalezienie idealnego miejsca na budowę gniazda. Osy leśne wybierają zazwyczaj opuszczone nory po gryzoniach albo opuszczone ptasie dziuple. Niestety dziuple w drzewach stają się z roku na rok coraz większą rzadkością, dlatego też osy dachowe zakładają gniazda w ludzkich domostwach. Mowa tutaj przede wszystkim o starych szopach, garażach albo balkonach. Warto wspomnieć również i o tym, że nie wszystkie gniazda os dachowych przypominają kształtem kulę. Gdy dochodzi do rozrostu kolonii, osy dobudowują kolejne plastry praktycznie w każdej możliwej szczelinie (np. w ścianie po zmurszałych cegłach).