Szczepienia dla psów
Fauna i flora,  Zwierzęta

Szczepienia dla psów – kiedy szczepić psa?

Mówi się, że pies jest najlepszym, najwierniejszym przyjacielem człowieka. Czy jednak człowiek dba o swojego przyjaciela w należyty sposób? Większość posiadaczy psów niestety zapomina o tym, że czworonożny przyjaciel wymaga wielu szczepień. Zazwyczaj decydują się oni tylko na szczepienie przeciw wściekliźnie, ponieważ jest to szczepienie obowiązkowe według naszego prawa.

Nie tylko wścieklizna – szczepienia dla psów

Rzeczywiście wścieklizna jest bardzo niebezpieczna i musimy naszego psa zaszczepić przeciwko niej. Szczepienia dla psów powinny być wykonywane w przypadku wścieklizny co roku. Warto jednak wiedzieć o kilku innych szczepieniach.

Warto zdecydować się na szczepionkę przeciw parwowirozie i nosówce. Psy naprawdę bardzo często chorują na te choroby. Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich pupil jest w ogóle zagrożony czymkolwiek innym. Ograniczeni jesteśmy do wiedzy o wściekliźnie. Warto to zmieniać, edukacja na temat chorób psów, przed którymi moglibyśmy je ochronić powinna odbywać się już na etapie szkoły podstawowej.

kiedy szczepić psa

Kiedy szczepić psa?

Jeśli chodzi o wściekliznę, to musimy naszego psa szczepić każdego roku. Szczeniaka w około 5-6 tygodniu powinniśmy zaszczepić na wspomnianą wcześniej nosówkę oraz parwowirozę.

Dostępne są dziś szczepionki, które są w stanie poradzić sobie z dwiema chorobami, dzięki czemu zaoszczędzimy cierpienia i stresu naszemu zwierzęciu. Kiedy szczepić psa? Pierwsze szczepienie wykonujemy stosunkowo wcześnie, kolejne będą odbywać się już co kilka lat.

Psy również często chorują na zapalenie wątroby. Można jednak zaaplikować im szczepionkę na wszystkie wymienione choroby w jednej dawce. Jest to najlepszy wybór dla naszego pupila. Warto więc to jak najbardziej rozważyć.

Najważniejsza świadomość – kiedy szczepić psa?

Istnieje wiele chorób, na które istnieją szczepienia dla psa. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że niektóre choroby są bardzo powszechne i niemal pewne jest to, że dotkną również naszego psa. Ze szczepionek na te rzadziej występujące można zrezygnować. Te obowiązkowe i podstawowe powinien każdy swojemu psu zagwarantować.