jak nauczyć się chodzić na obcasach
Porady

Szpilki – 5 wskazówek jak poprawnie chodzić na obcasach

Czarne szpilki z czerwoną podeszwą to kosztowny przedmiot pożądania większości kobiet, jednak według mężczyzn nawet niemarkowe buty na obcasie mają w sobie to „coś”. Wydłużają nogi, wysmuklają łydkę, dodają centymetrów – cała sylwetka zyskuje lepsze proporcje. Bez ultrakobiecych butów na obcasie nie ma wieczorowej kreacji ani randki, a i biurowy dress code nie pozwala założyć innego obuwia. W dodatku kobiety przywykłe do szpilek przyjmują pełny gracji chód, który przyciąga męskie spojrzenia niczym magnes. No dobrze, ale jak poprawnie chodzić na szpilkach? W końcu żadna kobieta nie rodzi się z tą umiejętnością i nie każda ma możliwość udziału w kursie chodzenia na obcasach. Dlatego zebraliśmy dla Ciebie 5 wskazówek, dzięki którym szybko i (niemal) bezboleśnie opanujesz tę niełatwą sztukę.

Wyprostuj się i zmień postawę

Chodzisz przygarbiona, jakby ciążyły Ci wszystkie nieszczęścia świata? W takim razie musisz popracować nad swoją sylwetką. Stań przed lustrem i wyprostuj się. Następnie ściągnij łopatki do tyłu, a pierś wypchnij do przodu tak jak żołnierz na porannej zbiórce. Możesz stanąć bokiem do lustra, aby w razie konieczności skorygować swoją postawę. Chodząc po domu, postaraj się utrzymywać tę pozycję. Zgodnie ze starą szkołą możesz postawić na głowie książkę – ten prosty rekwizyt zmusi Cię do trzymania głowy prosto i patrzenia przed siebie. Oczywiście nadal nie wiesz, jak poprawnie chodzić na szpilkach. Prawidłowa postawa ma jednak kluczowy wpływ na to, jak prezentujesz się podczas chodzenia.

jak poprawnie chodzić na szpilkach

Przygotuj szpilki na wielkie wyjście

Zanim dowiesz się, jak nauczyć się chodzić na obcasach, przygotuj swoje buty. Jeśli chcesz uniknąć ślizgania się spoconej stopy wewnątrz buta, możesz delikatnie zetrzeć wkładkę pumeksem lub pilniczkiem. Na chropowatej powierzchni stopa zachowa większą stabilność i poczujesz się znacznie pewniej. Aby nie niszczyć drogiej pary butów, możesz wypróbować inny patent – spryskać wnętrze obuwia lakierem do włosów. Pomogą też żelowe wkładki, umieszczone wzdłuż całej wkładki albo jedynie pod piętą i palcami.

Jak poprawnie chodzić na szpilkach – najpierw pięty i drobne kroczki

Postaraj się nie utrzymywać pozycji napiętej struny – w tym celu delikatnie rozluźnij nogi w okolicach bioder i kolan. Jednocześnie pamiętaj o prostych plecach i patrzeniu w dal. Chodząc, stawiaj najpierw pięty, potem palce. Jeśli będziesz stąpać na palcach, kolana będą nieładnie się uginać i od razu będzie widać Twój brak doświadczenia w chodzeniu na szpilkach. Czasami podczas oglądania pokazów mody możesz zauważyć, że niektóre modelki chodzą jak… koń – w ten sposób ratują się przed upadkiem, gdy mają na sobie niewygodne buty. Oczywiście nie polecamy takiego rozwiązania, znacznie lepiej założyć po prostu dobrze dopasowane obuwie. Jak nauczyć się chodzić na obcasach? Jeśli brakuje Ci wprawy, wykonuj drobne kroczki – długie wymachy nie tylko są mało kobiece, ale szybko pozbawią Cię poczucia stabilności.

Zanim założysz szpilki na imprezę – poćwicz w domu

Zanim pierwszy raz wyjdziesz w nowych szpilkach do pracy albo co gorsza – na przyjęcie z tańcami, poświęć kilka dni na naukę chodzenia. Zrób prostą linię na podłodze za pomocą taśmy klejącej i stąpaj wzdłuż wyznaczonej trasy. Nie zdejmując szpilek, wykonuj codzienne czynności. Nie omijaj schodów ani dywanów – przyzwyczajaj stopy do różnego rodzaju powierzchni. Wyjdź na zewnątrz i wystaw na próbę swoje umiejętności, stąpając po chodniku, asfalcie, bruku, drodze gruntowej. Jeśli nie wiesz, jak poprawnie chodzić na szpilkach po trudnej nawierzchni, z pewnością nie wytrzymasz w takich butach na całonocnej imprezie czy w ciągu 8-godzinnego dnia pracy.

jak poprawnie chodzić na obcasach

Jak nauczyć się chodzić na obcasach – zacznij od „łatwiejszych” butów

Dwunastocentymetrowe szpilki są fenomenalne, ale to wyższy poziom wtajemniczenia i jako początkująca powinnaś zacząć od czegoś prostszego. Niskie obcasy o wysokości 2-3 centymetrów (kitten heels) wprawdzie nie prezentują się zbyt powabnie, ale pasują do wielu codziennych stylizacji. W ciągu kolejnych tygodni sięgaj po coraz wyższe buty i zmieniaj rodzaj obcasów. Zanim nauczysz się chodzić w szpilkach, wypróbuj klocki, słupki, obcasy lejkowe, platformy, koturny. A nuż okaże się, że Twoja noga prezentuje się znacznie lepiej na grubszym obcasie niż na cieniutkiej jak igła szpilce? Jeśli Twoja stopa przyzwyczai się do różnych wysokości i obcasów, wkrótce szpilki będą wydawać Ci się równie wygodne jak ulubione kapcie.