Szynszyla długość życia
Fauna i flora,  Zwierzęta

Szynszyla: długość życia – jak długo żyje szynszyla?

Szynszyle to jedne z najbardziej długowiecznych gryzoni. Zdarza się, że dożywają nawet ponad dwudziestu lat. Stąd, przed zakupem takiego zwierzaka warto zastanowić się, czy mamy czas i chęci, by zajmować się nim tak długo. Szynszyle są bardzo wrażliwymi zwierzętami – na ich kondycję fizyczną i psychiczną wpływa wiele czynników. Musimy również wziąć pod uwagę, że z wiekiem mogą zrobić się niedołężne i będą potrzebowały jeszcze więcej naszej uwagi.

Długość życia Szynszyla – najważniejsze są geny

To właśnie problemy genetyczne odpowiedzialne są za najwięcej przedwczesnych zgonów wśród szynszyli. Wynikają one z nierozważnego postępowania hodowców, którzy łączą ze sobą osobniki blisko spokrewnione. W każdym kolejnym pokoleniu przybywa zatem zwierząt z chorobami genetycznymi. Obarczone chorobą szynszyle przeżywają zwykle jedynie kilka lat. Upewnijmy się zatem, jak dokładnie funkcjonuje hodowla interesującego nas szynszyla i porozmawiajmy z osobami, które kupiły zwierzaki u owych hodowców. Nigdy nie decydujmy się na zakup szynszyla z niepewnego źródła.

Jak długo żyje szynszyla

Jak długo żyje szynszyla?

Prócz czynnika genetycznego, duży wpływ na długość życia szynszyli ma dieta. Gryzoniowi nie można dawać do jedzenia byle czego – musimy pamiętać, że jego organizm jest bardzo wrażliwy. Należy unikać tłuszczów i cukrów, a także świeżych produktów. Co zatem dawać pupilowi? Dieta powinna być bogata w substancje odżywcze. Najlepiej zaopatrzyć się w karmę dobrej firmy, która będzie odpowiednio zbilansowana i kaloryczna.

Co jeszcze ma wpływ na to, jak długo żyje szynszyla? Ważnym czynnikiem są wizyty u weterynarza. Muszą być regularne. Weterynarz będzie mógł nie tylko sprawdzić stan zębów czy futra, ale także wykryć początki rozwijającej się choroby. Równie ważną sprawą jest nasz stosunek do szynszyli. Powinniśmy poświęcać jej dużo czasu, bawić się z nią, przytulać. Należy również pamiętać, że zwierzaki te potrzebują dużo ruchu, dlatego często wypuszczajmy je z klatki. Nie zostawiajmy ich wtedy jednak bez opieki.