ważki równoskrzydłe
Fauna i flora,  Zwierzęta

Czy ważki równoskrzydłe pływają w wodzie?

Dlaczego ważki równoskrzydłe są związane ze zbiornikami wodnymi?

W sezonie wiosenno – letnim nad zbiornikami wodnymi unoszą się ważki równoskrzydłe. Ich smukłe sylwetki, połyskujące w słońcu, kolorowe skrzydła, a także niezwykle płynny lot przykuwają wzrok. Te niezwykle ciekawe owady mają bardzo długą historię, ponieważ pojawiły się na ziemi około trzysta milionów lat temu i od tamtego czasu niewiele się zmieniły.

Cechy charakterystyczne, jakie posiadają ważki równoskrzydłe

Ważka owad posiada długie i szczupłe ciało, dwie pary skrzydeł o identycznych wymiarach, którymi może operować w różnych płaszczyznach, a także stosunkowo duże półkoliste oczy. Barwy skrzydeł są metaliczne i w różnych odcieniach koloru niebieskiego. Ważki równoskrzydłe są drapieżnikami o niezwykle rozwiniętym instynkcie oraz zdolnościach do chwytania innych owadów stanowiących ich pożywienie.

ważka owad

Dlaczego ważka owad jest nierozerwanie związana z wodą?

Ważki równoskrzydłe występują w dwóch formach życiowych. Ich cykl zaczyna się w wodzie, gdzie samica składa za pomocą pokładełka jaja na roślinach pływających na powierzchni lub tuż pod nią. Z jaj wylęgają się długie i wąskie larwy, zaopatrzone w skrzelotchawki. Dzięki takiej budowie ważka owad jest zdolna do pływania w wodzie. Larwy ważki bytują w zbiornikach wodnych i polują na pożywienie tak samo jak inne owadzie drapieżniki.

Dorosłe ważki równoskrzydłe potrzebują zbiorników wodnych zarówno do rozrodu, jak i do zdobywania pokarmu, ale równie dobrze radzą sobie z pozyskiwaniem drobnych owadów z liści roślin lądowych czy larw bytujących na ziemi. Ważki równoskrzydłe najczęściej polują w locie, ale także zadowalają się mszycami i pająkami.

Jaka jest odpowiedź na pytanie – czy ważka owad pływa w wodzie?

Ważka owad jest zaliczana do typowych zwierząt dwuśrodowiskowych, dlatego odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Larwa ważki jak najbardziej pływa, ponieważ stale przebywa w środowisku wodnym, tam zdobywa pożywienie i tam przekształca się w dorosłą formę, zdolną do rozrodu. Latające ważki równoskrzydłe nie mają zdolności pływania.