Motyl Niepylak Apollo – największy motyl w Polsce
Motyl niepylak apollo należy do piękniejszych przedstawicieli rodziny motyli, a z całą pewnością jest wśród nich największy. Jeszcze niedawno był skazany na wyginięcie i tylko dzięki przemyślanym oraz konsekwentnym działaniom grupy specjalistów zajmujących się odtwarzaniem populacji motyli udało się ten gatunek odbudować w takiej liczbie, że pozwala ona na utrwalenie tego gatunku w przyrodzie naszego kraju.
Jak wygląda i czym charakteryzuje się motyl apollo?
Najważniejszą cechą, którą wyróżnia się motyl niepylak apollo są jego niezwykłe wymiary. Jako jedyny gatunek motyla osiąga rozpiętość skrzydeł około dziewięciu centymetrów. Na białym tle powierzchni skrzydeł posiada kolorowe plamki: na przednich pięć drobnych ciemnych, a na tylnych dwie czerwone z czarną obwódką. Z uwagi na to, że motyl niepylak apollo pochodzi z surowego górskiego terenu, został przez naturę wyposażony we włoski, które chronią go przed niskimi temperaturami. Motyl apollo jest gatunkiem dziennym, a jego życie trwa od dwóch do czterech tygodni. Ten gatunek owada żywi się nektarem z rozchodnika wielkiego, którego populacja systematycznie się zmniejsza, co ma także wpływ na liczebność motyla.
Motyl niepylak apollo – skąd pochodzi jego nazwa?
Pochodzenie tej nazwy wywodzi się od budowy anatomicznej motyla. Skrzydła niepylaków nie posiadają pokrycia łuskowego, dlatego ten owad nie jest pokryty charakterystycznym dla rodziny motyli pyłkiem, który występuje na skrzydłach innych przedstawicieli.
Dlaczego motyl apollo był na skraju wyginięcia?
Ten niezwykły motyl apollo przyciąga wzrok każdej osoby, która kolekcjonuje motyle. Nietuzinkowe wymiary skrzydeł i piękno owada stały się w pewnym sensie dla niego zagrożeniem. Posiadanie motyla w swojej kolekcji to była niezwykła gratka i dlatego gatunek został skutecznie przetrzebiony. Wielkość skrzydeł ma znaczący wpływ na prędkość lotu. Motyl niepylak apollo porusza się dostojnie i niespiesznie, nie jest płochliwy, co znacznie ułatwiało złapanie takiego okazu.