Co je delfin
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co je i ile waży delfin?

Wyglądają tak sympatycznie, że każdy, nawet dorosły człowiek, chciałby je chociaż raz w życiu przytulić. Znane są z wielu filmów przyrodniczych i bajek dla dzieci. Charakteryzują się sporą, wysoko rozwiniętą inteligencją. Mimo że pływają w morzach i oceanach, nie są rybami. Mowa oczywiście o pięknych delfinach. Co jedzą takie wodne, lubiane przez nas ssaki? Ile żyją delfiny? Jaka jest ich waga? Właśnie między innymi na te ciekawe pytania odpowiemy w niniejszym, dość obszernym artykule.

Delfiny – ogólne informacje

Wśród delfinów wyróżniamy: ssaki pospolite (zwyczajne), długopyskie oraz butlonosy. Należą one do rzędu waleni. Jeżeli chodzi o te pierwsze, najbardziej popularne, to wiadomo, że długość ich ciała wynosi ponad 200 cm (większe są samce). Ile waży delfin tego typu? Okazuje się, że średnio 100 kg, choć zdarza się, że nawet 200 kg. Potężniejszy jest natomiast butlonos. Jego waga może wahać się między 260 a 500 kg. Skoro już podaliśmy masę, pora opisać inne cechy. Wszystkie delfiny łączy doskonały słuch, umiejętność głębokiego nurkowania, szybkiego pływania (pozwala na to odpowiedni kształt) i wydawanie specyficznych odgłosów (używania echolokacji do orientowania się w ogromnej przestrzeni). Łatwo rozpoznać je po trójkątnej płetwie na grzbiecie i wąskim pysku podobnym do dzioba.

ile waży delfin

Co je delfin?

Wyżej wyjaśniliśmy, ile waży delfin. Faktycznie jego ciężar jest spory. Ale nie powinien dziwić, bo ten żyjący w stadzie ssak, pływający w wielu morzach, a także oceanach strefy cieplnej i umiarkowanej, żywi się mniejszymi rybami ławicowymi, skorupiakami (głównie krewetkami) oraz kałamarnicami i krewetkami. Tak właśnie prezentuje się codzienna dieta dorosłego osobnika. Oczywiście najpierw musi on upolować swoje zdobycze. Jest przecież wodnym drapieżnikiem. Rzadko więc bywa głodny (młody osobnik karmiony jest mlekiem matki przez kilka miesięcy).

Ile żyją delfiny?

Dowiedzieliśmy się, co je delfin. Teraz sprawdźmy coś innego niż pożywienia. Mowa o długości życia. Wynosi ona maksymalnie do trzydziestu pięciu lat. Sama ciąża trwa natomiast prawie jedenaście miesięcy. Zanim delfiny osiągną dojrzałość płciową, musi upłynąć jednak do dwunastu lat, chyba że ta kwestia dotyczy samic. Wówczas czas ten będzie nieco krótszy (około siedem lat). Nie jest już tajemnicą, gdzie mieszka i co je delfin oraz ile żyją delfiny. Każdy odpowie też na pytanie: ile waży delfin. Na koniec zastanówmy się jeszcze, czy na pewno są to zwierzęta bardzo przyjazne dla człowieka.

Ile żyją delfiny

Delfiny – podsumowanie

Co je delfin? Na pewno nie człowieka. Wystarczą mu powyżej wymienione pokarmy. Ale skoro wiadomo, ile waży delfin, to czy nie skrzywdzi on np. mającego kilka kilogramów dziecka? Jest troskliwy w stosunku do swoich braci, jednak gdzieś jest obawa, że może zabić. Na szczęście są to bardzo rzadkie zdarzenia. Pamiętajmy także o tym, jak ludzie będę traktować delfiny. Jeśli je zaatakują, to te wodne ssaki mogą próbować się bronić. Wtedy opisywane w tym tekście drapieżniki staną się mało sympatyczne. Jednak ogólnie nie ma obawa. Ich łagodna natura sprawia, że bardzo łatwo wchodzą w interakcje z każdym człowiekiem. Kochają zabawę. Skaczą, robią salta, często towarzyszą różnym statkom.

Być może już niedługo, dzięki pracom naukowców, poznamy przynajmniej podstawowe sygnały, które wydają z siebie delfiny. Wszak to tak samo mądre zwierzęta jak bliższe ludziom małpy człekokształtne. Tym bardziej smuci informacja, że są one dziś poddawane cierpieniu. W jaki sposób? Łapią się niestety w zastawiane na wielu obszarach sieci oraz szkodzą im liczne zanieczyszczenia.