Miruna co to za ryba
Fauna i flora,  Zwierzęta

Miruna – co to za ryba i gdzie występuje?

O tym, że warto jeść mięso ryb, stanowiące bogate źródło białka, potasu oraz nienasyconych tłuszczy – wiedzą wszyscy; szkopuł w tym, że większość osób spożywających ryby nie rozróżnia gatunków tych bardziej i tych mniej wartościowych.

Miruna występowanie

Jedną z ryb, dotychczas raczej słabo znaną na rynku polskim jest miruna patagońska i miruna nowozelandzka. Jest to ryba najliczniej występująca w wodach Oceanu Spokojnego i należy do gatunku ryb dorszokształtnych, odławiana jest w pobliżu Chile, Nowej Zelandii i Argentyny. Najczęściej sięgają po nią mieszkańcy Ameryki Środkowej i Południowej, ale również coraz częściej – mieszkańcy Europy.

Miruna nowozelandzka zwana inaczej buławnik nowozelandzki występuje na południowo-zachodnim Pacyfiku w okolicach Nowej Zelandii i wzdłuż wybrzeża Australii. Jest to ryba drapieżna o wydłużonym i spłaszczonym ciele pokrytym łuskami. Grzbiet jest koloru srebrzystego mieniącego się na kolor fioletowawy lub niebiesko-zielonkawy. Miruna jest rybą dość dużą, dorosły osobnik osiąga rozmiar od 80 cm do 130 i wagę około 1,5 kg. Poluje na mniejsze ryby, skorupiaki i kałamarnice.

Miruna patagońska odławiana jest u wybrzeży Ameryki Południowej, kształt ciała ryby jest bardzo podobny do miruny nowozelandzkiej, równie spłaszczony i wydłużony, lecz nieco różni się kształtem pyska i ogona. Właściwości odżywcze ma dokładnie takie same.

Czy miruna jest zdrowa

Miruna co to za ryba

Mięso miruny należy do wyjątkowo chudych i kruchych, jest bardzo bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasy Omega3, witaminy A, B12, niacyny – zapewniającej dobry stan skóry, a także potasu poprawiającego i wpływającego na rytmiczną pracę serca i układu nerwowego. W jej mięsie znajdziemy także inne pierwiastki jak sód, fosfor, żelazo a oraz selen. Ryba ta, w mięsie posiada ogromną ilość białka, co sprawia, że może być spożywana zamiennie z mięsem czerwonym i białym odzwierzęcym. Mięso miruny charakteryzuje się bardzo jasną, prawie białą barwą, delikatnością i kruchością, a także wyjątkowy smakiem.

Czy miruna jest zdrowa

Miruna określona została przez specjalistów z zakresu żywienia i dietetyki, a także lekarzy jako ryba mająca duży wpływ na zachowanie i poprawę zdrowia. Jest polecana w profilaktyce miażdżycy, zaleca się jej spożywanie przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, powinny ją regularnie spożywać osoby cierpiące na problemy krążeniowe – zawarte w niej składniki odżywcze zapobiegają powstawania skrzeplin w żyłach, polecana jest przy chorobach układu oddechowego takich jak astma, a także w różnego rodzaju alergiach, głównie pokarmowych.

U osób zdrowych polecana jest profilaktycznie kobietom w ciąży, gdyż wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają bardzo korzystny wpływ na rozwój mózgu płodu – jest udowodnione, że spożywanie tych kwasów przez matkę zmniejsza prawdopodobieństwo ryzyka wystąpienia u dziecka astmy, a w jego dorosłym życiu także depresji.

Mięso miruny ze względu na swoją delikatność, lekkostrawność oraz zawartość wielu cennych składników odżywczych polecane jest w diecie dzieci. Dodatkową zaletą mięsa tej ryby jest fakt, że nie znajdziemy tam ości – ryba po złowieniu jest od razu filetowana i zamrażana; proces ten zatrzymuje wewnątrz tkanek wartości odżywcze, a także jej docenione walory smakowe.

Miruna występowanie

Jak przyrządzać mirunę

Mięso miruny jest bardzo cenione w dietetyce, zawiera znikomą ilość rtęci, więc można ją jeść dużo częściej niż ryby znane i spożywane dotychczas. Ilość niekorzystnych i niepożądanych substancji jest niska z powodu występowania ryby – wyjątkowo czyste wody Oceanu Spokojnego mają na ten fakt ogromny wpływ.

Mięso ryby można przyrządzać na wiele sposobów, najczęściej gotuje się je na parze lub smaży obtoczone panierką na głębokim tłuszczu. Znakomity smak osiąga gotowana razem z warzywami i śródziemnomorskimi przyprawami. Po ugotowaniu jest soczysta, krucha i bardzo smaczna.

Miruna – wartości odżywcze w 100 g

Wartość energetyczna74 kcal
Białko15 g
Tłuszcze1,2 g
Tłuszcze jednonienasycone0,27 g
Tłuszcze wielonienasycone0,42 g
W tym omega-30,3 g (DHA 0,18 g)
Cholesterol63 mg
Potas264 mg (6%)*
Sód58 mg (4%)*
Fosfor128 mg (18%)*
Żelazo0,96 mg (10%)*
Selen30 µg (55%)*
Niacyna1,04 mg (7%)*
Witamina B60,1 mg (8%)*
Witamina B120,56 µg (23%)*
Witamina D30,8 µg (5%)*
Witamina A34,4 µg (4%)*
* dzienne zalecane spożycie dla osoby dorosłej