Dorsz występowanie
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co je i ile waży dorsz?

Dorsz jest nazwą ogólną, która obejmuje przede wszystkim dorsza atlantyckiego oraz jego subgatunki. To bardzo interesująca ryba, a więc warto wiedzieć, ile waży dorsz, co je dorsz, a także jakie jest występowanie dorsza. Jest to tym istotniejsze, że w wyniku intensywnych połowów w latach 1950-1970, a także nieprzestrzegania zaleceń ICES oraz pogarszania się warunków klimatycznych, obecnie większość siedlisk dorsza uważa się za przełowioną, a dorsz jest zagrożony wyginięciem i są obszary, gdzie połów dorszy jest już całkowicie zakazany, jak we wschodniej części Bałtyku, a naukowcy alarmują, że i tak odrodzenie populacji z różnych powodów może się okazać niemożliwe.

Ile waży dorsz?

Zależnie od tego, gdzie występuje i do jakiego gatunku dorszowatych należy, różni się to, ile waży dorsz. Tak więc jeśli mowa o dorszu atlantyckim, potrafi on osiągnąć długość 2 metrów, a przy tym ważyć aż 40 kilogramów. Z kolei dorsz bałtycki może osiągnąć 1,3 metra długości. Oczywiście są to wartości skrajne, niewiele osobników je osiąga, a przeciętna masa to 0,8-2 kilogramów. Warto nadmienić, że rekord Polski pod tym względem wynosi 28,90 kilogramów. Został on osiągnięty w 1997 roku i nie dorównano mu od tamtej pory, więc jest to raczej ciekawostka, niż odpowiedź na pytanie ile waży dorsz, bo ten niestety obecnie rzadko osiąga taką wagę.

Ile waży dorsz

Dorsz występowanie

Dorsze występuje na ogół w wodach słonych – morzach i oceanach. Ryby te popularne są w wodach Morza Północnego (wybrzeża Islandii), u wybrzeży Ameryki Północnej (m.in. Nowa Fundlandia), Grenlandii, a także w Bałtyku, poza nielicznymi wyjątkami, gdzie zasolenie jest zbyt niskie, na przykład nie ma go w Zatoce Botnickiej. Poza zasoleniem wody dla występowania dorsza istotna jest także temperatura wody – 2-7 stopni Celsjusza jest najodpowiedniejsza do życia dorsza, a także dla jego rozmnażania się, i właśnie w takich warunkach najczęściej można go spotkać. Dorsz występowanie ma także zależne od głębokości wody – w wodach przybrzeżnych żyją głównie osobniki młode, dorosłe przenoszą się na głębiny. Dorsze zwykle żyją na głębokości około 220 metrów, choć zdarza się, że schodzą także głębiej, aż do 600 metrów. Żyją w ławicach, czasem dość dużych.

Co je dorsz

Co je dorsz?

Dorsze to duże ryby i są drapieżnikami, dlatego też odpowiedź na pytanie „co je dorsz?” jest dość prosta – w większości inne, nieco mniejsze ryby. Przede wszystkim je ryby śledziowate, babkowate, makrele, narybek ryb dorszowatych (a więc w gatunku występuje kanibalizm). Co interesujące, wśród tego co je dorsz znajdują się także skorupiaki, a także gromadniki i głowonogi, jeśli te akurat znajdą się na terenie bytowania dorsza. Wśród tego co je dorsz natomiast raczej nie znajdują się rośliny. Drapieżność dorsza nie oznacza jednak, że jest on bezpieczny w wodach morskich i oceanach – często staje się on pożywieniem dla większych gatunków ryb, na przykład żarłacza błękitnego. Uważano, że wpływa to na problem odrodzenia populacji nowofundlandzkiej, jednakże nie znalazło to potwierdzenia w badaniach.