Czy ropucha polska to żaba?
Żaba i ropucha polska to płazy bezogonowe, które wyglądają bardzo podobnie. Zarówno żaby i ropuchy są pożytecznymi zwierzętami. Natomiast żaba to nie to samo co ropucha.
Ropucha polska, czyli ropucha szara
Ropuchowate, czyli ropuchy osiągają długość ciała nawet do 25 centymetrów. „Charakterystycznymi cechami budowy ich ciała są: krępa, zwarta sylwetka, rozszerzona w odcinku tułowiowym, i krótkie kończyny tylne. W szczęce górnej i żuchwie brak zębów. W szkielecie brak żeber. Na skórze występują modzele. Język wąski, duży, nieprzyrośnięty z tyłu. Mają ucho środkowe i błony bębenkowe”. Samce ropuch posiadają także narządy Biddera. W ich skórze występują gruczoły jadowe. Są one dla nich jedynym sposobem ochrony przed innymi zwierzętami. Szczególnie duże skupisko tych gruczołów występuje na głowie, nad oczami, tworząc tzw. gruczoły przyuszne.
Ropucha jad wykorzystuje tylko w celach obronnych, ponieważ sama jest ona powolna i ociężała. Największa ilość ropuch żyje w krajach o ciepłym i umiarkowanym klimacie. Ropucha polska, czyli szara występuje na terenie całego naszego kraju. Ropuchę szarą można spotkać w lasach, na polach i w ogrodach. Natomiast unika terenów bardzo suchych i podmokłych. Ropucha polska ta prowadzi wieczorny i nocny tryb życia. Żywi się ślimakami, dżdżownicami, owadami, pająkami. Zjada także stonkę ziemniaczaną.
Ropucha polska to nie żaba
Natomiast żaby w odróżnieniu od ropuch żyją w środowisku wilgotnym. „Ich skóra jest gładka i śliska. Ropuchy mają ją nierówną, z brodawkami. Wolą suche otoczenie. W wodzie jedynie się rozmnażają. Nogi ropuch są więc krótsze – wygodniejsze do chodzenia. Żaby dobrze pływają, w czym pomagają im długie tylne nogi i błony na stopach. Dzięki długim nogom są też bardziej skoczne od ropuch”. Tylne kończyny mają dostosowane do wykonywania skoków i pływania. Natomiast zarówno żaby i ropuchy polskie składają jaja w wodzie. Jednak ropuchy wybierają do tego liście żyjących w niej roślin, na których tworzą skrzek w formie długich i galaretowatych sznurów. Natomiast jaja żab stanowią kłęby sklejone galaretowatą substancją.