Moda

Krawat na rozmowę o pracę – jak wybrać?

Artykuł sponsorowany

Mało w życiu tak stresujących doświadczeń, jak rozmowa o pracę – a zwłaszcza pierwsza rozmowa o pracę. Chcemy za wszelką ceną wypaść jak najlepiej, brzmieć i wyglądać profesjonalnie, zachwycić swoją prezencją, elokwencją, doświadczeniem i wiedzą. Chociaż mówi się, że książki nie należy oceniać po okładce, to prawda jest taka, że pierwsze wrażenie na rekruterach zawsze wywołuje nasz wygląd. Zanim w ogóle mamy szansę się odezwać zostajemy błyskawicznie ocenieni pod względem tego, co założyliśmy, jak prezentuje się nasza fryzura, jak pachną nasze perfumy. Jak zadbać o to, by świetnie wyglądać na rozmowie o pracę?

Jak ważny jest wygląd na rozmowie o pracę?

W teorii to nasze kompetencje, doświadczenie, umiejętności i rekomendacje mają największy wpływ na sukces podczas rozmowy rekrutacyjnej. Mimo wszystkie rzeczywistość jednak często weryfikuje ten pogląd. Trzeba pogodzić się z faktem, że wygląd ma znaczenie. W prawie każdym aspekcie życia jesteśmy osądzani przez to, jak wyglądamy i to nasz wygląd może często mieć ogromny wpływ na to, czy w danej kwestii uda nam się osiągnąć sukces, czy porażkę. Nie inaczej jest w przypadku rozmowy o pracę: chociaż naszemu przyszłemu pracodawcy z pewnością zależy na kimś, kto dobrze zna się na swoim fachu i będzie sprawnie i sumiennie wywiązywał się ze swoich obowiązków, to podczas rozmowy kwalifikacyjnej mało co liczy się tak bardzo, jak nasza ogólna prezencja i wrażenie, jakie wywieramy na innych.

Schludny, elegancki, ułożony i zadbany wygląd mówi o nas bardzo dużo. Pokazuje, że potrafimy zwracać uwagę na szczegóły, umiemy dostosować swój ubiór odpowiednio do sytuacji i danych konwenansów, potrafimy poświęcić swój czas na właściwe przygotowanie do stojącego przed nami zadania. Niechlujny wygląd, pogniecione bądź brudne ubrania, stare i wyświechtane buty, niezadbane włosy – wszystko to może sprawić, że rekruter uzna, że podobne podejście będziemy mieli również do pracy i zrezygnuje z danej nam szansy, nawet jeśli nasze CV było nienaganne. Co zatem ubierze elegancki mężczyzna na nadchodzącą rozmowę o pracę?

Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

Chociaż nie ma jednego właściwego stroju, który sprawdzi się w każdej sytuacji, najważniejsze jest pamiętanie o jednym: mamy wyglądać schludnie i zadbanie, zatem najlepiej zdecydować się na klasyczny, minimalistyczny ubiór, koniecznie wyprasowany. Biała lub inna jasna, elegancka koszula i ciemniejsze spodnie garniturowe lub materiałowe spodnie typu chino to najbardziej sprawdzony, podstawowy strój na rozmowę o pracę, który sprawdzi się w przypadku dowolnej rozmowy rekrutacyjnej w miejscu, które zwykle ma nieco „luźniejszą” atmosferę i w którym na co dzień nie są wymagane eleganckie ubrania – sprzedawca w sklepie, pracownik sieci fast-foodowej, kelner w restauracji. Doskonałym dodatkiem do tego typu bazy będzie marynarka: przyda się nie tylko na nieco zimniejsze dni, ale idealnie dopełnia resztę stroju. Najlepiej zrezygnować tu z eksperymentowania i wybrać marynarkę w takim samym kolorze, co nasze spodnie. A co z akcesoriami?

Jak dobrać krawat do stroju na rozmowę o pracę?

Krawat to ponadczasowy męski dodatek będący kropką nad „i” spinającą w całość resztę naszej kreacji. Dodaje nam szyku i formalności, pozwala nam sprawiać wrażenie mężczyzny eleganckiego i ułożone, czyli dokładnie takie, jakie chcemy sprawiać na rozmowie o pracę. Mucha nie będzie dobrym wyborem na rozmowę rekrutacyjną – lepiej zostawić ją na inną okazję. Klasyczny, jednolity jedwabny krawat to obowiązkowy dodatek do garnituru, gdy wybieramy się na rozmowę o pracę o stanowisko kierownicze lub biurowe. Pamiętać należy o podstawowych zasadach doboru krawata.

Po pierwsze: krawat może mieć ten sam kolor, co garnitur tylko wtedy, gdy ubieramy czarną marynarkę i spodnie. W innym wypadku barwa powinno być ciemniejsza w przypadku jasnych garniturów bądź jaśniejsza w przypadku ciemnych garniturów. Warto też stawiać na sprawdzone kontrasty – do atramentowego garnituru będzie pasował bordowy lub czerwony krawat.

Ostatnio modne krawaty we wzory to ryzykowna opcja: odpowiednio dopasowane do reszty stroju mogą sprawdzić się świetnie i dodać nam nieco pazura, jednak jeśli sparujemy nie nieprawidłowo, nasz strój może wydawać się zbyt nieformalny i zostaniemy odczytani jako niepoważni. Garnitur w pasy połączony z wzorzystym krawatem może się nieco gryźć, zwłaszcza, jeśli wzór jest gęsty skomplikowany. Lepiej stawiać więc na mniej rzucające się w oczy printy.