szynszyle opieka
Fauna i flora,  Zwierzęta

Opieka nad szynszylą – czy szynszylę można kąpać?

Wiele osób chciałoby mieć w domu swoje własne zwierzątko, zastanawia się tylko nad tym, jakie wybrać. Najchętniej wybierane są raczej te niewielkie, futerkowe, do których można się przytulić.

Czy opieka nad szynszylą jest ciężka?

Szynszyle to dość unikalne zwierzęta, niewiele bowiem osób je posiada. Jednak jeżeli ktoś gdzieś zetknie się z szynszylą, szybko dostrzeże jej zalety.

* Po pierwsze mięciutkie futerko.

* Sympatyczny wygląd: śmieszna mordka, przerośnięte uszka, długie stopy i małe łapki przednie – jakby rączki.

* Dostarcza właścicielowi dużo radości i zabawy.

* Nie trzeba jej wyprowadzać, większość czasu spędza w klatce.

* Jest długowieczna, może żyć nawet 20 lat.

* Nie wydziela zapachów, jest czysta.

* Jako jedyna wśród zwierząt futerkowych nie uczula.

* Jest inteligentna, bystra, ale też niezależna. Odpowiednio nagradzana (uwielbia migdały) potrafi nauczyć się kilku sztuczek.

Kąpiel szynszyli

Opieka nad szynszylą – czy szynszylę można kąpać

Wiele osób chciałoby mieć tego sympatycznego zwierzaka w swoim domu, mają jednak pewne wątpliwości. Bo co dawać mu jeść, jaką klatkę kupić i czy można kąpać szynszyla?

* Żywienie

Decydując się na posiadanie szynszyli, trzeba przede wszystkim zadbać o ich odpowiednie żywienie, którego podstawą jest dobrej jakości siano, zioła, świeże warzywa i suszone owoce. Dodatkowo można zastosować karmę komercyjną. Cały czas powinna być też dostępna czysta woda.

* Wyposażenie

Odpowiednia klatka, najlepiej kilkupoziomowa, a w niej ściółka i domek, w którym szynszyla mogłaby się schować, to podstawowe elementy wyposażenia. Poza tym potrzebne są: poidełko, miseczki na pokarm i patyki do ścierania zębów.

* Dbanie o czystość

Jest to pewien problem dla niektórych osób, zastanawiających się nad tym, czy można kąpać szynszyla.

W żadnym wypadku nie można kąpać w wodzie tego zwierzątka. Całkiem wystarczająca jest samodzielna pielęgnacja szynszyli, ewentualnie kąpiele w specjalnym piasku czy pyle. Są to bowiem zwierzęta bardzo delikatne i każde zamoczenie w wodzie, nawet ciepłej, może skończyć się osłabieniem i chorobą, a nawet śmiercią.

Dlatego jeżeli nawet szynszyla czymś się pobrudzi, można ją wyczyścić, ale nie mocząc zbyt mocno futerka. Wystarczy przetrzeć je wilgotnym ręcznikiem i poczekać do chwili aż dobrze wyschnie.