Fauna i flora,  Zwierzęta

Jak dbać o klatkę dla szynszyli

Szynszyle są dość dużych rozmiarów ruchliwymi gryzoniami, dlatego też ich klatki wymagają szczególnej uwagi, również gdy chodzi o ich mycie. Oczywiście w kwestii tego jak czyścić klatkę dla szynszyla mowa tylko o kuwecie, a nie o reszcie klatki wykonanej z drutu – ponieważ ta raczej nie ulega zabrudzeniom.

Kuweta jest wykonana najczęściej z plastiku, który jest materiałem odpornym na działanie różnych substancji, łatwym w czyszczeniu, a także nieprzyjmującym obcych zapachów. Sprawdza się dobrze jako legowisko i miejsce do załatwiania potrzeb pupila. Szynszyle załatwiają się tam, gdzie akurat stoją – i niestety żadna ściółka nie jest w stanie uchronić kuwety przed kontaktem z ekskrementami.

Szczególnym problemem w wypadku szynszyli jest ich mocz. Pozostawiony długo bez czyszczenia pozostawia brzydki zapach, a także powoduje osadzanie się złogów kamienia. Czyszczenie klatki dla szynszyla należy zacząć od wyjęcia z niej stworzenia i przeniesienia go w bezpieczne miejsce. Następnie należy usunąć wszystko, co znajduje się w kuwecie i przystąpić do szorowania szczególnie zabrudzonych moczem miejsc.

Jak dbać o klatkę dla szynszyli

Najlepiej użyć do tego celu wody z płynem do mycia naczyń, który nie jest toksyczny dla zwierzęcia. Oczywiście po wyszorowaniu należy dokładnie wypłukać klatkę – na przykład pod prysznicem. Najlepiej robić to delikatnie – gąbką do mycia naczyń, ewentualnie jej bardziej szorstką stroną. Można użyć do trudniejszych zabrudzeń szczoteczki, ale nie szorować nią zbyt mocno, by nie zedrzeć plastiku, do którego zabrudzenia przylegają później jeszcze mocniej.

Oczywiście do czyszczenia kuwety dla gryzoni można też wykorzystać specjalne, nietoksyczne i skutecznie działające preparaty w sprayu, do kupienia w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych. Po wyczyszczeniu klatki szynszylowi można ją opłukać, dokładnie osuszyć, a następnie nasypać do niej świeżej ściółki i wpuścić tam szynszyla. Używając do tego celu odpowiednich środków oraz przyrządów nie uszkodzimy kuwety i będzie ona dobrze służyła zwierzakowi przez lata.