żaba rzekotka
Fauna i flora,  Zwierzęta

Rzekotka – żaba drzewna

Żaby drzewne – co warto wiedzieć?

Żaba rzekotka jest bardzo niewielka (do 5 cm długości), która dzięki przylgom na palcach jest w stanie wspinać się nawet po pionowej szybie. Skóra żaby rzekotki na grzebiecie, jest lśniąca i bardzo gładka, a na brzuchu pojawiają się chropowatości. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o żabach drzewnych.

Żaba rzekotka – co warto wiedzieć?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że żaba rzekotka jest w stanie zmienić kolor skóry tak samo jak kameleon. Warto wspomnieć jednak o tym, że całkowita zmiana skóry z jasnożółtej do czarnej zajmuje niecałe 20 minut. Rzekotki prowadzą przeważnie nadrzewny tryb życia, dlatego też często nazywane są żabami drzewnymi. Poza okresem godowych  często można je spotkać nawet w dość sporej odległości od źródła wody.

Odgłosy żaby drzewnej

Żaba drzewna jest jednym z najgłośniejszych płazów na ziemi. Podczas okresu godowego kumkanie samców można usłyszeć nawet z odległości jednego kilometra. Żaby rzekotki mogą pochwalić się bardzo silnym jadem, dzięki któremu nie są łatwym kąskiem dla drapieżników. Jad obronny zlokalizowany jest oczywiście w gruczołach skórnych. Bardzo charakterystyczne są odgłosy rzekotek. W przeciwieństwie do wielu innych żab, rzekotki nie rechoczą, tylko trajkoczą. Wydawany dźwięk do złudzenia przypomina głośną grzechotkę dziecięcą.

żaba drzewna

Specyficzny wygląd żaby rzekotki

Żaba drzewna charakteryzuje się wyjątkowo długimi tylnymi kończynami, dzięki którym możliwe jest wykonywanie długich skoków. Palce są bardzo długie i cienkie, a co najważniejsze zakończone są specjalnymi poduszkowatymi przylgami. Na szczególną uwagę zasługują także duże oczy, które są wyłupiaste i posiadają dodatkowo eliptyczne źrenice. Jak wspomniano powyżej, żaby rzekotki mogą zmieniać barwę swojej skóry, ale najczęściej można spotkać soczystą zieleń na grzbiecie oraz kremowy brzuch. W Polsce można spotkać rzekotki brązowe, niebieskie lub żółte. Sam kolor uzależniony jest między innymi od stanu fizjologicznego żaby, środowiska życia i temperatury.