Co je i ile waży tygrys?
Fauna i flora,  Zwierzęta

Co je i ile waży tygrys?

Tygrysy to duże, drapieżne koty, które wchodzą w skład rodziny kotowatych (Felidae) oraz panter (Pantherinae). Od domowego mruczka różni je jednak bardzo dużo. Gdzie w naturze występują tygrysy? Jakie ich gatunki można wyróżnić? Co je tygrys żyjący dziko oraz jego krewniak w zoo? Ile waży tygrys? Sprawdź najważniejsze informacje!

Gatunki tygrysów

Głównym przedstawicielem tygrysów jest tygrys azjatycki (Panthera tigris), który po prostu określany jest jako tygrys. To gatunek drapieżnego ssaka, który uznawany jest za jednego z największych drapieżników występujących na lądzie.

Do gatunku tygrysów azjatyckich zaliczanych jest kilka podgatunków:

  • Tygrys bengalski (Panthera tigris tigris) – występuje najliczniej,
  • Tygrys syberyjski, inaczej amurski (Panthera tigris altaica) – jest największym tygrysem azjatyckim,
  • Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae) – jest najmniejszym podgatunkiem tygrysa.

Rodzina tygrysów w przeszłości obejmowała także wymarły gatunek tygrysów kaspijskich (Panthera tigris virgata), które występowały na terenie wybrzeża Morza Kaspijskiego, w Turcji, Gruzji, a nawet w Chinach. Ostatni osobnik tego gatunku został zauważony w latach 70. ubiegłego wieku.

ile waży tygrys

Gdzie żyją tygrysy?

W przeszłości tygrysy występowały licznie na terenie całej Azji. Zostały jednak w dużej mierze wytępione przez człowieka, dlatego obecnie są zagrożone wyginięciem i objęte ochroną gatunkową.

Największa populacja tygrysa bengalskiego żyje w Indiach, natomiast są one także obecne na innych terenach Azji, w Wietnamie, Tajlandii, Chinach, na Sumatrze, we wschodniej części Rosji. Tygrysy syberyjskie występują głównie na terenach Rosji, dochodząc także do Chin i Korei Północnej.

Co je tygrys?

Tygrys to drapieżnik mięsożerny, co stawia go na szczycie piramidy żywieniowej. Co je tygrys żyjący na wolności?

Dieta tygrysa obejmuje bardzo szeroką gamę żywności, ponieważ poluje on na różnorodne zwierzęta, także większe od siebie. Opór mogą stawić mu wyłącznie dorosłe słonie, nosorożce oraz niedźwiedzie brunatne.

Najczęściej tygrysy polują na ssaki kopytne, na przykład na bawoły, guary, sambary (zaliczane do jeleni), dziki, dzikie świnie, a także na domowe bydło. Zdarza im się także zjadać krokodyle, ryby, małe słonie i nosorożce.

co je tygrys

Czym karmi się tygrysy w zoo?

Nieco inaczej wygląda dieta tygrysa, który przebywa w zoo. Co je tygrys w ogrodzie zoologicznym?

Najczęściej tygrysy w zoo karmione są mięsem, głównie wołowiną, a także mniejszymi zwierzętami, między innymi szczurami, świnkami morskimi, koszatniczkami, przepiórkami, myszoskoczkami. Drobne zwierzęta nie są jednak podawane żywe – są one wcześniej mrożone albo usypiane za pomocą dwutlenku węgla.

Ile waży tygrys?

To, ile waży tygrys, związane jest z jego podgatunkiem, płcią oraz dietą. Ile wynosi ciężar ciała tego drapieżnika?

W przypadku tygrysa azjatyckiego masa ciała wynosi zwykle od 91 kg do nawet 423 kg, natomiast u samic od 65 kg do 160 kg.

Ile waży tygrys syberyjski? Zazwyczaj mają one masę ciała wynoszącą około 300 kg, natomiast w przypadku samic jest to około 100-167 kg.